Nowa inwestycja na uczelni

Rektor Uczelni Państwowej Mateusz Kaczmarski opowiedział o kolejnym wyzwaniu, jakie stoi przed władzami uczelni. Planowane jest przebudowanie budynku „B” oraz dostosowanie go do potrzeb studentów i pracowników kierunku fizjoterapia.

Początkiem roku akademickiego 2022/2023 uruchomiono nowy kierunek, jednolite studia magisterskie na kierunku fizjoterapia, co jest związane ze strategią rozwoju UP, tak aby przygotować studentów do przyszłej pracy zawodowej oraz wychowaniu ich w poczuciu odpowiedzialności nie tylko za zdrowie, ale również i życie człowieka. Uczelnia pragnie stworzyć odpowiednie warunki zarówno dla swoich uczniów, jak i kadry dydaktycznej, tym samym Instytut Medyczny zostanie wzbogacony o kolejne, profesjonalne miejsce do nauki. To kolejne wyzwanie po oddaniu do użytku Centrum Symulacji Medycznej, ale jak mówi rektor Kaczmarski, projekt ten wpisuje się nie tylko w działalność Instytutu, ale również wpłynie na rozwój regionu i będzie służyć poprawie zdrowia lokalnej społeczności.

Projekt budowlany, za który odpowiada Arkadiusz Sabat zakłada wymianę pokrycia dachowego, zamontowanie paneli fotowoltaicznych i usytuowanie na poddaszu magazynu energii.  Największe prace budowalne będą oczywiście obejmować wnętrze budynku, w którym znajdą się nowoczesne przestrzenie dydaktyczno – biurowe. Plan zakłada, iż na I piętrze powstanie część sal dydaktycznych, jak np. pracowania z zakresu magnetoterapii, pracownia odnowy biologicznej, pracownia z zakresu elektroterapii, ultradźwięków, krioterapii i światłolecznictwa, 3 sale wykładowe oraz węzeł higieniczno-sanitarny. Ponadto planowane jest usytuowanie trzech sal wykładowych na 65-cio osobową grupę. Ważnym elementem jest również wykonanie instalacji nagłośnienia, projekcji wieloekranowej i obsługi multimedialnej, a także instalację kontroli dostępu przez system indywidualnych kart pracowniczych, ale to nie wszystko. Podziemia budynku mają zostać zaadaptowane na strefę SPA składającą się z sauny fińskiej, łaźni parowej z zapleczem sanitarno – szatniowym oraz groty solnej. Na zewnątrz budynku zostanie usytuowana tężnia solankowa.

„Naszym zamierzeniem było dostosowanie budynku do wymogów i obecnie panujących standardów w zakresie fizjoterapii (…) Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom studentów, ale także mieszkańców naszego miasta” – powiedział rektor Mateusz Kaczmarski.

Szacowany koszt inwestycji jest na około 16 milionów złotych. W 2022 roku na remont tego budynku została pozyskana kwota 3 mln złotych, a wniosek o kolejne środki został złożony w kwietniu br. Inwestycja będzie finansowana i rozliczana w systemie modułowym. Przeanalizowana również została możliwość pozyskania dofinansowania w ramach regionalnego projektu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2023-2027. Po uruchomieniu naboru UP planuje złożyć kolejne wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii, a także na dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kierownik projektu ma nadzieję, że prace ruszą w czerwcu br., ale wszystko zależy od procedury przetargowej. Natomiast zakończenie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miałoby nastąpić w połowie przyszłego roku, tak aby od początku roku akademickiego 2024/2025 studenci rozpoczęli kształcenie w nowym budynku.

esw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj