Kaszel u niemowlaka? Zobacz, jak sobie z nim poradzić

Kaszel u niemowlaka najczęściej spowodowany jest infekcją wirusową. Wzbudza on niepokój rodziców, jednak jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe objawy, najczęściej można go wyleczyć w domowych warunkach. Jak poradzić sobie z kaszlem u niemowlaka?

Kiedy należy sięgnąć po leki?

Kaszlące niemowlę zawsze powinno zostać dokładnie zbadane przez pediatrę. Specjalista zdecyduje, czy konieczne jest podawanie leków, czy też kaszel można wyleczyć domowymi metodami. Najczęściej pediatrzy zalecają stosowanie syropów dostępnych bez recepty, w pełni bezpiecznych nawet dla tak małych dzieci. Wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj towarzyszy niemowlakowi. W przypadku kaszlu suchego można sięgnąć po syrop Petit Drill – warto to zrobić także w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty, aby ulżyć dziecku. Dostępność syropu Petit Drill nie budzi żadnych zastrzeżeń – można go kupić w niemal każdej aptece stacjonarnej oraz internetowej. Tymczasem syropów na kaszel mokry nie podajemy na noc – najczęściej zaleca się przyjęcie przez niemowlaka ostatniej dawki w okolicach godziny 16. Warto również unikać podawania ich bezpośrednio przed drzemką.

Domowe sposoby leczenia kaszlu

Domowe sposoby na kaszel, po które sięgają dorośli, zazwyczaj nie sprawdzają się w przypadku małych dzieci. Trudno bowiem podawać im syrop z cebuli czy mleko z miodem, natomiast warto zastosować się do poniższych zasad:

  • często wietrzyć pomieszczenia, tak aby nie gromadziły się w nich chorobotwórcze drobnoustroje,
  • podawać duże ilości płynów, najlepiej wody bądź ziołowych herbatek,
  • nawilżać powietrze – w tym celu można sięgnąć po specjalistyczny nawilżacz powietrza,
  • oczyszczać powietrze – alergeny i pyły mogą dodatkowo podrażniać drogi oddechowe,
  • opukiwać delikatnie plecy dziecka w przypadku kaszlu mokrego.

Kaszlący niemowlak najczęściej nie ma apetytu – w takiej sytuacji nie należy zmuszać go do jedzenia, jednak trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Na kilka dni warto zrezygnować ze spacerów, zwłaszcza w porze zimowej oraz przy niesprzyjającej pogodzie.

Inhalacje na kaszel – czy rzeczywiście pomagają?

Inhalacje możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich wykonywane są przy pomocy roztworu soli fizjologicznej – same w sobie nie leczą, a jedynie wspomagają terapię. Doskonale sprawdzają się w przypadku zarówno kaszlu mokrego, jak i suchego, pomagając nawilżyć drogi oddechowe. Drugi rodzaj inhalacji to takie, które wykonujemy z zastosowaniem specjalistycznych leków – sterydów. Dostępne są one wyłącznie na receptę, zatem ich o ich stosowaniu i dawkowaniu decyduje lekarz. Najczęściej inhalacje sterydowe zalecane są pacjentom z infekcją dróg oddechowych, która dotyka krtań, oskrzela czy płuca. Tymczasem jeśli kaszlowi nie towarzyszą dodatkowe objawy, można stosować wyłącznie inhalacje oparte na roztworze soli fizjologicznej. Należy pamiętać, że choć aby wspomagały leczenie, muszą być wykonywane w sposób prawidłowy. Warto łączyć je z podawaniem syropów przeciwkaszlowych oraz innymi, domowymi sposobami leczenia kaszlu.