Płyta sanockiego zespołu Wernyhora z II nagrodą za folkowy program w Polskim Radio

 

26 kwietnia na antenie audycji „Źródła. Magazyn kultury ludowej” w Dwójka – Polskie Radio wybrzmiała informacja o tegorocznych laureatach Konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku. Wśród nagrodzonych z II nagrodą znalazła się płyta „Tołoka” sanockiego zespołu Wernyhora.

W ostatnim czasie to kolejna ważna nagroda dla Wernyhory, gdyż końcem marca pieśń „Żurba” w wykonaniu zespołu otrzymała Grand Prix konkursu Svetozár Stračina 2023, przeprowadzonego w Bratysławie pod auspicjami European Broadcasting Union.

Konkurs Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku to najważniejszy tego typu konkurs w Polsce, w ramach którego co rocznie wyłania się najważniejsze fonogramy polskiej sceny folkowej. Jego laureatami w przeszłości były tak znakomite zespoły jak Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Maliszów czy Tęgie Chłopy.

Warte odnotowania jest to, że również w zeszłorocznym konkursie Wernyhora otrzymała II nagrodę za swoją debiutancką płytę „Bojkowski głos Bieszczadu”.

Sukces odniesiony ostatnio w Polskim Radio potwierdza, że Podkarpacie ma zauważany i doceniony w Polsce zespół folkowy sięgający w swej twórczości do muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza.  Wokalne oblicze w osobie Darii Kosiek oraz niepowtarzalne brzmienie towarzyszących jej instrumentalistów w osobach Anny Oklejewicz (instrumenty smyczkowe) i Macieja Harny (aranżacja i lira korbowa) tworzą wyjątkową muzykę na skalę Polski.

Nagrodzoną płytę „Toloka” można odsłuchać na publicznie dostępnych streamingach m.in. tu:

https://soundcloud.com/wernyhora_sanok/sets/toloka

Teledysk do nagrodzonej pieśni „Żurba” można obejrzeć tu:

 

 

Bojkowski folklor muzyczny, do którego sięga Wernyhora, opiera się na unikalnych i często archaicznych pieśniach opowiadających o miłości, zdradzie, codziennym trudzie, mitycznych wierzeniach dawnych mieszkańców Bieszczad – Bojków. Bieszczady – obecnie najbardziej rozpoznawalna marka województwa podkarpackiego, w przeszłości były jednym z najgęściej zasiedlonych obszarów Rzeczpospolitej. W wyniku tragicznego konfliktu zostały objęte przymusowymi wysiedleniami jego mieszkańców, w tym głównie Bojków. Po dawnych miejscowych pozostały nieliczne ślady: toponimy, ruiny zabudowań i cerkwi oraz cmentarzy, zdziczałe sady. Wysiedleni siłą rzeczy zabrali z sobą swą kulturę, wierzenia, język, ale także przepiękne pieśni.

 

Szczegółowe informacje na temat inicjatywy i utwory z pieśniami są dostępne na stronach

https://www.facebook.com/wernyhora2020
https://soundcloud.com/daria_kosiek/           
https://soundcloud.com/wernyhora_sanok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj