Z wizytą u sanockich artystów

Tylko geniusz panuje nad chaosem

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 kontynuują zajęcia w ramach innowacji historyczno-polonistycznej: „Historia, kultura i sztuka miasta Sanoka”. W trakcie tych zajęć odwiedzają ludzi i miejsca w mieście, związane z kulturą i historią. Wczoraj odwiedzili pracownię 37,1 czyli miejsce pracy sanockich artystów Daniela Białowąsa i Tomka Mistaka.

Pierwsze słowa jakie padły w pracowni brzmiały: „Jak tu kolorowo, jak tu fajnie, jaki tu bałagan!”.

– Tylko geniusz panuje nad chaosem – odparł Tomek Mistak – kilka razy sprzątaliśmy z Danielem naszą pracownię, ale okazało się to fatalne w skutkach. Nie mogliśmy niczego znaleźć i przez to więcej czasu spędzaliśmy na poszukiwaniu farb czy akcesoriów, niż na pracy.

Młodzież przytaknęła artystom, mówiąc, że rzeczywiście, kiedy im mama posprząta pokój to również ma nieoczekiwane, niedobre skutki.

Po opowiedzeniu przez artystów osobistych historii związanych z malowaniem, nastolatkowie zaczęli zadawać pytania, które dotyczyły produkcji obrazów, podobrazi, miejsc, gdzie są one nabywane, cen obrazów, klientów, technik malowania.

Na pytanie, czy artyści lubią oleje Tomek odpowiedział:

– Tak, najbardziej z olei lubimy te z sardynkami.

Malarze opowiedzieli o różnicach między farbami i zwrócili uwagę na medium, którego sami używają, mianowicie farby akrylowe. Młodzież nie miała okazji zapoznać się z twórczością braci Szczepkowskich, nie udało im się porównać technik malowania zarówno farbami akrylowymi, jak i olejnymi, ponieważ artyści udali się w plener. Goście zachwycili się również samą pracownią i sprzętami w niej zgromadzonymi. Stół z palet, lampa z bębna pralki czy stolik z tekturowych rur wskazują ewidentnie na bogatą wyobraźnię gospodarzy.

Artyści zachęcali młodzież do tego, by podążała za swoją pasją. Kiedy nie mają weny lub są zmęczeni, by na chwilę „odpuścili”, dali sobie czas na oddech i zawsze robili to, co sprawia im radość.

Na koniec wszyscy z przyjemnością uwiecznili spotkanie na wspólnej fotografii.

Mistak i Białowąs zapraszają wszystkie zorganizowane grupy do zwiedzania i rozmów o malarstwie.

– Pracownia jest otwarta dla każdego, w końcu taką dostała nazwę: Otwarta Pracownia 37,1. Wystarczy wcześniej się umówić, serdecznie zapraszamy – zakończył Daniel.

Kontakt: 502 911 996

Prace sanockich artystów: Daniela Białowąsa, Tomasza Mistaka, Sylwestera Stabryły, Jana Szczepkowskiego i Szymona Szczepkowskiego można podziwiać w Rzeszowie w Galerii r_z, wystawa zatytułowana „Tu i teraz”

 

Edyta Wilk