Kredyt gotówkowy – gdzie i jak znaleźć korzystną ofertę?

Kredyt gotówkowy cieszy się sporą popularnością, ponieważ jest stosunkowo łatwy w uzyskaniu. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że środki z tego rodzaju finansowania można przeznaczyć na dowolny cel. Co jeszcze warto wiedzieć o zobowiązaniu gotówkowym i gdzie szukać najlepszych ofert kredytów tego typu?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Zainteresowanie tego typu finansowaniem wynika z jego uniwersalnego charakteru – zobowiązania gotówkowego nie udziela się na konkretny cel. Zatem konsument jest w stanie spożytkować pożyczone pieniądze w dowolny sposób. Środki można przeznaczyć na remont, wakacje, opłacenie bieżących rachunków czy jeszcze inne potrzeby. Bank nie będzie dochodził sposobu wydania gotówki, ponieważ w tym przypadku klienta nie obejmuje wymóg rozliczania się z otrzymanych pieniędzy.

Dodatkowym atutem kredytu gotówkowego jest łatwość oraz szybkość jego uzyskania. Proces udzielania tego finansowania jest pozbawiony nadmiernych formalności. Dzięki temu od złożenia wniosku do wydania pozytywnej decyzji kredytowej i wypłacenia środków mija dosłownie kilka minut. Całość może zostać przeprowadzona nawet bez wizyty w placówce banku. Obecnie wiele instytucji udostępnia opcję zaciągnięcia zobowiązania online. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które zapewnia większą wygodę oraz sprawniejszą realizację kredytu.

Gdzie szukać korzystnych kredytów?

Ofert związanych z kredytami gotówkowymi nie brakuje. Popularność tego finansowania sprawia, że obecnie można znaleźć je w większości banków. Jednak chodzenie po różnych instytucjach albo nawet przeglądanie ich stron WWW może być męczące i mało efektywne w szukaniu korzystnych propozycji kredytowych.

Zamiast fatygować się do placówek bankowych lub samodzielnie przeprowadzać analizę ofert internetowych, warto zaufać sprawdzonemu rozwiązaniu w formie porównywarki kredytów. Jest to narzędzie, w którym widnieje ranking aktualnych ofert zebranych z wielu różnych banków. Taki zbiór pozwala łatwiej przeanalizować dostępne opcje oraz swoje indywidualne możliwości kredytowe.

Gdzie szukać takich narzędzi? Tego typu rozwiązania można znaleźć na portalach zajmujących się tematyką biznesową i finansową. Jedna z najpopularniejszych porównywarek jest dostępna na stronie pod adresem: https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. To narzędzie znanego serwisu Bankier.pl, który cieszy się renomą wśród wielu internautów. Dane zawarte w rankingu tej strony pochodzą bezpośrednio od instytucji finansowych, a więc są potwierdzone i godne zaufania.

Jak działa porównywarka kredytów gotówkowych?

Wiadomo, że porównywarki tworzą rankingi kredytów, ale na jakiej podstawie oceniają te oferty? Listy najkorzystniejszych produktów bankowych powstają dzięki porównaniu kluczowych parametrów, do których zalicza się elementy takie jak:
oprocentowanie;
stawka prowizji, czyli marża dla banku;
ubezpieczenie (tylko w niektórych przypadkach, ponieważ nie zawsze jest wymagane).
Wszystkie powyższe wskaźniki wpływają na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), czyli całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. Mają więc duże znaczenie dla wszystkich potencjalnych kredytobiorców, ponieważ każdy chce jak najmniej odczuć spłatę pożyczonych środków.

Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu?

Chociaż koszty kredytu są ważne, to nie stanowią jedynego aspektu, na który warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu zobowiązania. Przed podpisaniem umowy bankowej należy dokładnie przeanalizować również warunki spłaty. To właśnie one powiedzą, jakie konsekwencje mogą wynikać z nieterminowego oddawania rat.

W warunkach powinna zawierać się również informacja na temat tego, czy klient ma szansę skorzystać z wakacji kredytowych. Jest to krótka przerwa w spłacaniu długu, na którą konsument może zdecydować się, gdy jego sytuacja finansowa nie będzie w najlepszej kondycji.

Oprócz tego w umowie powinno znaleźć się również rozwiązanie na ewentualność, w której kredytobiorca będzie chciał oddać swój dług szybciej, niż przewiduje to harmonogram. Nigdy nie wiadomo, czy w trakcie okresu spłaty nie pojawi się niespodziewany zastrzyk gotówki. Dlatego jeszcze przed zaciągnięciem zobowiązania warto dowiedzieć się, czy istnieje opcja częściowej nadpłaty lub całkowitego spłacenia kredytu w przedterminowym trybie.

Kto może wnioskować o kredyt gotówkowy?

Aby złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, trzeba spełnić kilka podstawowych wymogów. Potencjalny kredytobiorca musi być przede wszystkim osobą pełnoletnią, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto wnioskujący powinien posiadać źródło zatrudnienia, które jest stabilne oraz pozwala na terminową spłatę miesięcznych rat.

Spełnienie powyższych wymagań nie stanowi jednak gwarancji uzyskania środków. Zanim bank udzieli finansowania, musi zbadać jeszcze zdolność kredytową konsumenta. W ramach tej analizy pod lupę trafiają czynniki ilościowe oraz jakościowe. Do tych pierwszych zalicza się wysokość uzyskiwanych dochodów, koszty utrzymania gospodarstwa domowego oraz obecne zadłużenie. Jednym słowem jest to analiza miesięcznych przychodów i wydatków. Na jej podstawie bank widzi, czy wnioskujący o kredyt ma w budżecie jakieś nadwyżki, które mógłby przeznaczyć na spłatę kolejnego zobowiązania.

Podczas przeprowadzania badania jakościowego bank bierze pod uwagę nieco inne kwestie. Tutaj ważne są między innymi:
wiek;
status mieszkaniowy i majątkowy;
stan cywilny;
liczba osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy;
wykształcenie;
staż pracy;
wykonywany zawód;
zajmowane stanowisko.
Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na prawdopodobieństwo tego, że klient będzie (lub nie będzie) terminowo spłacał zaciągniętego kredytu. W określaniu szans na prawidłowe wywiązywanie się ze zobowiązania wpływa również historia kredytowa. Jeśli osoba wnioskująca nie miała dotychczas problemów ze spłacaniem pożyczek, to bank z reguły ma wobec niej większe zaufanie i jest bardziej skory do przekazania pieniędzy.