Dzień Dziecka podopiecznych SSRONI w Bolestraszycach

Dzień Dziecka podopiecznych SSRONI w Bolestraszycach

Dzień Dziecka to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Podopieczni Sanockiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną również nie mogli się doczekać tego wyjątkowego święta. Z tej okazji wybrali się do Arboretum w Bolestraszycach, by podziwiać okazałe rośliny oraz zrelaksować się pośród cudownych zapachów i posmakować lokalnych wyrobów.

Jak co roku Stowarzyszenie zabiera swoich podopiecznych na wspaniałą wycieczkę. Tak też było i w tym roku. Młodzież nie mogła się doczekać wyjazdu, a gdy tylko nastał wyczekiwany dzień z uśmiechem na ustach wsiedli do autobusu, by udać się w niezapomnianą krainę czarów, czyli do Arboretum w Bolestraszycach. W autokarze czekały na wszystkich słodkie upominki.

– Z okazji Dnia dziecka spędziliśmy piękny dzień, a przede wszystkim spędziliśmy go wspólnie wraz z naszymi podopiecznymi oraz ich rodzicami i opiekunami. Takie wyjazdy są dla nas bardzo ważne, integrują naszą młodzież, a także wpływają na nią pozytywnie, ponieważ mogą doświadczyć wielu przeżyć – mówi Irena Andrejkow, prezes Stowarzyszenia.

Zwiedzanie Arboretum z pewnością pozostanie na długo w wspomnieniach nie tylko podopiecznych Stowarzyszenia, ale także ich opiekunów. Na wszystkich ogromne wrażenie zrobiły przecudne rośliny, o przepięknych zapachach i różnorodnych barwach, okazałe drzewa i kolorowe krzewy. Podczas spaceru dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat poszczególnych gatunków. Arboretum zostało założone w 1975 roku przez Jerzego Pióreckiego. Oprócz wspaniałych roślin na terenie prezentowane są rzeźby – wiklinowe obiekty, które powstały w czasie Międzynarodowych Plenerów Artystycznych „Wiklina w Arboretum”.

– To był cudowny odpoczynek wśród zieleni i kwiatów, wspaniały relaks, wszyscy zakochaliśmy się w tej krainie czarów, która urzekła nas swoimi kolorami i zapachami – dodaje.

Wyjazd to również przeżycia sensoryczne, a wszystko dzięki spacerze w Ogrodzie Sensualnym, to właśnie tutaj większość podopiecznych sięgnęła swoje buty i na boso spacerowała po ścieżce, odbierając wszystkie doznania za pomocą zmysłów. Nie wszyscy jednak mieli ochotę na przejście i bacznie przyglądali się swoim koleżankom i kolegom, którym spacer sprawił wiele radości. Na zmysły, w szczególności na słuch ważną rolę odegrało zwykłe mogłoby się wydawać łamanie gałęzi, a jednak ma ono znaczący wpływ na to jak odbierane są dźwięki przez podopiecznych Stowarzyszenia.

Zwiedzili również wystawę czasową „Wybrane z Natury” Stanisławy Gołębiewskiej, która komponuje kwiaty z pestek i nasion, nadając im nowe kształty, a w Muzeum Przyrodniczym – „Chrońmy ptaki” ( była okazja podziwiać przeróżne gatunki) oraz wystawa „Chrząszcze”. Nie obyło się na oddziaływanie na zmysł smaku – podopieczni mieli okazję zasmakować w wyrobach Arboretum, które słynie z pysznych konfitur z derenia. Większości bardzo smakowały dżemy, choć niektórzy woleli bardziej słodkie smaki. Po dwugodzinny spacerze nastał czas na odpoczynek i zakup pamiątek.

Później grupa wybrała się na obiad, by następnie udać się na Kalwarię Pacławską. To szczególne miejsce dla wszystkich wierzących, w którym mogą przezywać tajemnice męki i śmierci Jezusa. W bazylice mogli zanieść swoje intencje Matce Boskiej Kalwaryjskiej oraz uczestniczyć we mszy świętej. Specjalnie dla nich ojciec franciszkanin przybliżył im historię tego wyjątkowego miejsca oraz powiedział kilka anegdot związanych z cudami, jakich doświadczyło wiele osób. Po eucharystii przyszedł czas na lody i pamiątki, by po długim i udanym dniu udać się w drogę do domu. To będzie niezapomniany Dzień Dziecka. Wyjazd był możliwy dzięki projektowi realizowanemu w ramach programu grantowego firmy SumiRiko Poland, która od lat wspiera podopiecznych Stowarzyszenia. Kolejny zaplanowany jest na wrzesień.

dcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj