Tour de Konstytucja w Sanoku

Dziś popołudniu na placu św. Jana odbyło się spotkanie w ramach cyklu Tour de Konstytucja. Była to już trzecia edycja zorganizowana w naszym mieście.

Imprezę przygotowali lokalni działacze Demokratów Ziemi Sanockiej oraz Komitetu Obrony Demokracji. Celem spotkania było przybliżenie doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie m.in. wiedzy o prawie wyborczym, prawach i wolnościach obywatelskich.

Dyskusję na temat „Mąż zaufania – kim jest i czy stoi za sukcesem kandydata” moderował sędzia Igor Tuleya (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia), a rolę panelistów pełnili: Beata Tokaj (w latach 2014-2018 szef Krajowego Biura Wyborczego), sędzia Waldemar Żurek (Stowarzyszenie Sędziów „Themis”), radca prawny Hubert Guz i adwokat Konrad Słomiana. W spotkaniu głos zabierali też Danuta Przywara (w latach 2008–2021 prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) i Robert Hojda (inicjator cyklu, Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych).

W stoiskach dostępni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”, Adwokatury Polskiej i Okręgowej Izby Radców Prawnych oraz działacze Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Przy udziałem chętnych osób z widowni tłumaczono metodę D’Hondta, stosowaną do liczenia mandatów po dokonaniu głosowania wyborczego.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów spotkanie nie stanowiło agitacji politycznej i do głosu nie byli dopuszczani politycy.

Piotr Paszkiewicz