Hiacynt w ogrodzie – jakie są wymagania tej rośliny?

Hiacynty to bardzo popularne rośliny dekoracyjne, które są cenione za okazałe, kolorowe kwiaty i przyjemny, intensywny zapach. Ich uprawa nie jest szczególnie wymagająca, dlatego na zakup cebul hiacyntów mogą pozwolić sobie nawet początkujący ogrodnicy? Co musimy wiedzieć zanim rozpoczniemy uprawę hiacyntów?

Hiacynt – podstawowe informacje

Hiacynt to dekoracyjna roślina cebulowa, która jest częścią rodziny szparagowatych. Łączy go pokrewieństwo z szafirkiem, triteleją, warkocznicą, konwalią czy draceną. W naturalnych warunkach możemy spotkać go w Azji i rejonie Morza Śródziemnego. Hiacynty nie są wysokie. W sprzyjających warunkach osiągają do 30 centymetrów wysokości. Posiadają one prostą, wzniesioną łodygę, ciemno-zielone, błyszczące, mięsiste, równowąsko-lancetowate liście i okazałe kwiatostany. Każdy kwiatostan może zawierać od 5 do 15 kwiatów o intensywnym, bardzo przyjemnym zapachu. Mogą one przybierać różne barwy – różową, fioletową, białą, czerwoną, purpurową, liliową, ciemnoniebieską, łososiową, niebieską, pomarańczową, żółtą. Okres kwitnienia (w przypadku uprawy w pomieszczeniach) rozpoczyna się w styczniu i trwa do maja. W przypadku uprawy w ogrodzie trwa od kwietnia do maja. Cebule hiacyntów mają na tyle dużą odporność na niskie temperatury, że mogą (odpowiednio zabezpieczone) przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Rośliny te rozmnaża się przez podział cebul.

Uprawa hiacyntów dla początkujących

Kolorowe hiacynty często sadzi się na rabatach kwiatowych, obwódkach rabat, w ogrodach skalnych, w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także w donicach w pomieszczeniach zamkniętych.

Rośliny te potrzebują stanowiska ciepłego, osłoniętego od silnych wiatrów i słonecznego (powinny poradzić sobie jednak w półcieniu).

Jeżeli chodzi o podłoże – powinno być ono stale umiarkowanie wilgotne, próchnicze, przepuszczalne, lekkie, o obojętnym pH, zasobne w składniki pokarmowe.

Cebule hiacyntów należy posadzić do gruntu wczesną jesienią. Najlepiej we wrześniu, żeby miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się. Rośliny należy zabezpieczyć przed mrozem przy pomocy agrowłókniny, kory drzew czy gałęzi iglaków.

Cebule należy umieścić w gruncie (koniecznie piętką ku dołowi) na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Możemy je dodatkowo zabezpieczyć przed atakami szkodników umieszczając cebule w specjalnych metalowych lub plastikowych koszyczkach.

Hiacynty mogą rosnąć na tym samym stanowisku przez około 3-4 lata. Po upływie tego czasu stają się mniej okazałe. Wówczas dobrze jest je przesadzić.

Hiacynt – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje ta roślina?

Hiacynty potrzebują wilgotnego podłoża, dlatego trzeba je regularnie podlewać. Nie przesadzajmy jednak z ilością wody, gdyż w podmokłej glebie cebule tych roślin szybko zaczną gnić. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy też odchwaszczanie, nawożenie (tu dobrze sprawdzą się nawozy do roślin kwitnących), ściółkowanie gleby, a także usuwanie przekwitłych kwiatostanów (warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ wytwarzanie nasion bardzo osłabia cebule).

Kupujemy najlepsze cebule hiacyntów

Hiacynty to w Polsce bardzo popularne rośliny dekoracyjne, dlatego ich cebule możemy nabyć w większości sklepów ogrodniczych (sprzedają je także niektóre supermarkety). Pamiętajmy, że jakość cebul ma ogromne znaczenie. Wybierajmy cebule duże, pozbawione przebarwień i wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych, jędrne. Zamawiając przez internet najbezpieczniej jest stawiać na cebule hiacyntów od polskich, renomowanych producentów, którzy oferują nam najwyższą jakość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj