ZAPROSZENIE NA WYDARZENIA 20-LECIA

Za sprawą trzech edycji unijnego Programu PL-(BY)-UA pogranicze polsko-ukraińskie przeszło szereg pozytywnych zmian. Ze środków Unii Europejskiej partnerzy projektów dofinansowali modernizację i budowę nowych dróg i przejść granicznych, poprawili bezpieczeństwo mieszkańców, dostęp do czystego środowiska i wody, przyczynili się do budowy i wyposażenia szpitali, zwiększyli potencjał turystyczny pogranicza oraz pomagali budować dobre relacje między mieszkańcami. Przed nami kolejna odsłona współpracy transgranicznej – Program Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027, a my zapraszamy na imprezy 20-lecia.

 

Z okazji jubileuszu zaplanowano serię 20 wydarzeń – 10 w Ukrainie i 10 w Polsce. Już wkrótce, 3 z nich odbędą się w województwie podkarpackim: 10 września w Rzeszowie, 16 września w Przemyślu, 30 września w Polańczyku. Przybliżą one między innymi efekty projektów transgranicznych. Otwarte dla wszystkich, bezpłatne wydarzenia przybliżą efekty projektów transgranicznych:

  • Rzeszów wraz z partnerem z Ukrainy poprawił bezpieczeństwo w regionie dzięki projektowi „Rzeszów i Wynohradiw – miasta przyjazne zwierzętom”. Schronisko „Kundelek” zyskało nowoczesne, przeszklone boksy z podgrzewaną podłogą, a na Ukrainie od podstaw powstało schronisko z gabinetem weterynaryjnym. Działania projektowe obejmowały również m.in. leczenie, szczepienia i sterylizację bezpańskich zwierząt w obu miastach oraz wydarzenia, szkolenia i wizyty studyjne dla osób zaangażowanych w opiekę nad nimi. Partnerzy współpracowali ze sobą nawet po wybuchu na Ukrainie, transportując zwierzęta ze schroniska w Wynohradiwie do odnowionego obiektu w Rzeszowie.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://pbu2020.eu/pl/projects2020/354

 

  • W Przemyślu będzie można zobaczyć komorę dymową, wybudowaną w ramach projektu „Wspólna ochrona ludzi i środowiska poprzez utworzenie ukraińsko-polskiego systemu zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe w Euroregionie Karpackim”. Jest to specjalistyczny kompleks szkoleniowy z pełnym zapleczem. Komora jest wyposażona w pomieszczenia, w których sprawdza się odporność strażaków na obciążenia psychofizyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Strażacy w aparatach oddechowych mają możliwość pokonywania różnych przeszkód w warunkach podwyższonej temperatury, zadymienia, ograniczonej przestrzeni, hałasu i efektów świetlnych. Podobne inwestycje w ramach projektu poczyniły przygraniczne obwody ukraińskie, w rezultacie czego na całym jego obszarze mieszkańcy i przyroda Karpat będą bezpieczniejsi.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://pbu2020.eu/pl/projects2020/354

 

  • W Polańczyku będą obecni ratownicy GOPR, którzy zaprezentują sprzęt zakupiony za sprawą projektu „SOS-ratunek – centrum szkoleniowe organizowania i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych”. Dzięki temu projektowi powstało Centrum Szkoleniowe w Równi – jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Mniejsza placówka, powstała w ukraińskich Karpatach, gdzie dopiero wdrażany jest system ratownictwa górskiego. Turyści mogą się poczuć bezpieczniej, a ratownicy mają odpowiednią bazę wspierającą ich działania: szkolenia, kondycję, powrót do zdrowia osób rannych i ratowników po akcji. W ramach projektu partnerzy zostali wyposażeni w zaawansowane urządzenia ratownicze, w tym pojazdy operacyjne (m.in.: „centrum dowodzenia na kołach” – poszukiwawczo-ratowniczy pojazd SAR z napędem 4×4 i wyposażeniem multimedialnym, z którego ratownicy mogą pobierać dane, ładować urządzenia oraz planować akcje poszukiwawczo-ratownicze), sprzęt medyczny i ewakuacyjny, ratownictwa wodnego, GPS i oprogramowanie, zestawy ratownictwa lawinowego i drony z kamerami termicznymi. Sprzęt ten jest wykorzystywany w codziennych akcjach ratowniczych. Oba centra otrzymały nowy system informatyczny do koordynacji transgranicznych akcji ratunkowych, w pełni kompatybilny z nowo zakupionym sprzętem. Dzięki przeprowadzonym szkoleniom koordynatorów akcji ratowniczych, ratownicy i strażacy mogą jeszcze efektywniej nieść pomoc potrzebującym. Specjalistyczny sprzęt, nowe umiejętności i możliwości sprawdziły się już kilkakrotnie w autentycznych akcjach.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://pbu2020.eu/pl/projects2020/348  

Po więcej informacji o Programie zapraszamy na www.pbu2020.eu oraz www.pl-ua.eu

ZAPROSZENIE NA WYDARZENIA 20-LECIA

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj