Czy kredyt oddłużeniowy pomoże w spłacie dotychczasowych zadłużeń?

Nadmierne zadłużenie wcale nie musi świadczyć o lekkomyślności, czy braku przedsiębiorczość. Przeważnie za niemożnością wywiązania się ze spłat kredytów lub pożyczek stoją niesprzyjające wydarzenia, lub inne poważne kłopoty. Polacy na ogół bardzo skrupulatnie starają się spłacać swoje zobowiązania. Często oszczędzają na podstawowych wydatkach, byle tylko nie mieć na karku komornika. Oczywiście nie zawsze tak jest. Zapewne znajdzie się i spora grupa osób, które nie przejmują się rosnącymi długami
i korzystają z usług banków i firm pozabankowych, póki to tylko możliwe. Jeżeli jednak należysz do pierwszej grupy i masz problemy ze spłatą zadłużenia, które nie pozwala ci spokojnie zasnąć, ten artykuł jest dla ciebie. Z pewnością słyszałeś o kredycie oddłużeniowym, który może wpłynąć na poprawę twojej sytuacji. Jeśli masz wątpliwości, czy to dobry pomysł i nie wiesz, jak wyjść z długów, przeczytaj artykuł.

W jaki sposób przeważnie się zadłużamy?

Naturalnie ile osób, tyle historii, jednak jest kilka schematów, które powodują, że popadamy w nadmierne zadłużenie. Pierwszy z nich to budowa domu. Dokładne oszacowanie kosztów budowy domu jest praktycznie niemożliwe. W związku z tym często oprócz kredytu hipotecznego konsumenci dobierają dodatkowe, pomniejsze kredyty gotówkowe, za bieżące wydatki płaci kartą kredytową, korzysta z szybkich pożyczek na podratowanie budżetu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że życie lubi płatać figle. Ktoś z rodziny choruje, ktoś ulega wypadkowi, ktoś traci pracę. O kłopoty z płatnościami wówczas nietrudno.

Czasami to sytuacja na rynku ekonomiczno-gospodarczym wpłynie negatywnie na naszą sytuację. Kilka kredytów, wysoka inflacja, a co za tym idzie wysokie stopy procentowe, dodatkowo kredyt ze zmiennym oprocentowaniem. To kolejny powód poważnych tarapatów finansowych.

Biorąc kredyty lub pożyczki, na ogół myślimy, że wszystko ułoży się po naszej myśli. Czasami rezygnujemy z ubezpieczenia kredytu, by obniżyć koszty. Czasami to bliscy proszą nas o poręczenie lub żebyśmy wzięli kredyt na siebie, a oni będą go spłacać. Niestety bywa i tak, że kontakt się urywa i zostajemy zarówno bez pieniędzy, jak i bez kontaktu
z zadłużoną rodziną. Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Jak wyjść z nadmiernego zadłużenia?

Niezależnie od tego, co jest powodem twojego zadłużenia. Warto wziąć sprawy w swoje ręce. Najważniejszy w tym przypadku jest dobry plan i skrupulatne wdrożenie działań.
Z kolei najgorszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z bankiem, czy firmą pożyczkową. Co zatem należy z robić?

Szacowanie opóźnień i zaległości

W pierwszej kolejności skup się na obliczeniu wysokości wszystkich swoich zobowiązań. Spisz na kartce lub w arkuszu kalkulacyjnym liczbę i rodzaj zobowiązań, sprawdź, ile rat już spłaciłeś, i ile pozostało ci do spłaty. Poszukaj wszystkich umowy – będą ci potrzebne, jeśli chcesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego lub kredytu oddłużeniowego. Ponadto sprawdź ich warunki.

Oblicz swój budżet domowy

Przeanalizuj również swoją sytuację finansową. Oblicz swój budżet domowy, spisz wszystkie dochody, które otrzymujesz zarówno te pochodzące z wynagrodzenia, jak i pozostałych źródeł (wynajem nieruchomości, prace dodatkowe, świadczenia socjalne, programy rządowe itd.). Oblicz również wysokość wszystkich kosztów, które ponosisz w ciągu miesiąca. Na tej podstawie otrzymasz dokładną wiedzę, jakim budżetem dysponujesz. Więcej informacji o tym, jak oszacować budżet domowy znajdziesz w artykule blogowym na stronie everlike.pl.

Jeśli wiesz już, na jakim poziomie kształtują się twoje zobowiązania i twoje wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, możesz przejść do kolejnego etapu. Teraz czas na kontakt z podmiotami finansowymi, które udzieliły ci kredytów i pożyczek. To jak przygotować się do rozmowy zależy od tego, czy już mam zaległości w spłacie rat, czy na razie borykasz się z dopinaniem budżetu i utrzymaniem płynności finansowej.

Kontakt z wierzycielami

Jeżeli za twoją złą sytuacją finansową stoją przeciwności losu, warto mieć na nie dowód. Banki zupełnie inaczej podchodzą do konsumentów, którzy sami zwracają się z wyjaśnieniami i chęcią wynegocjowania korzystniejszych warunków. Z pewnością złym pomysłem jest zamykanie oczu na swoje problemy i unikanie kontaktu z przedstawicielami podmiotów finansowych. Lepiej nie czekać na podjęcie działań windykacyjnych.

Jakie dokumenty mogą być ci potrzebne? Jeżeli twoje kłopoty związane są z utratą pracy np. z powodu restrukturyzacji w firmie, warto do swojego wniosku dołączyć wypowiedzenie umowy. Podobnie w przypadku problemów zdrowotnych. Przygotuj dokumentację medyczną, która potwierdzi twoją czasową niezdolność do pracy lub konieczność opieki nad chorym członkiem rodziny. Na pogorszenie sytuacji finansowej duży wpływ mają również trudne sytuacje życiowe. Jeśli jesteś w trakcie rozwodu, straciłeś kogoś bliskiego, warto
o tym wspomnieć w trakcie rozmowy z pracownikiem banku lub pozabankowej firmy finansowej. Dobrze, gdybyś mógł podeprzeć się pismem od prawnika lub aktem zgonu.

Kredyt konsolidacyjny lub kredyt oddłużeniowy

Kredyt konsolidacyjny i kredyt oddłużeniowy to dwa zbliżone kredyty. Kredyt konsolidacyjny możesz wziąć wówczas, gdy jeszcze spłacasz swoje zobowiązania o czasie, lecz masz ich zbyt wiele i są dla ciebie nadmiernym obciążeniem. Z kolei kredytu oddłużeniowego możesz skorzystać wówczas, gdy masz już trudności z regulowaniem rat za kredyt gotówkowy, kartę kredytową, czy chwilówkę online.

W obu przypadkach musisz się przygotować do bardzo skrupulatnego badania zdolności kredytowej i dokładnego sprawdzenia historii twoich spłat w bazach informacji kredytowej. Jeśli obecnie jesteś na etapie poszukiwań pracy, możesz napotkać spore trudności. Zarówno banki, jak i pozabankowe firmy pożyczkowe nie mogą udzielać kredytów i pożyczek osobom, które nie mają stałego źródła dochodu. Niemniej jednak w trakcie poszukiwań nowego pracodawcy, warto również przygotować dokumentację niezbędną do zdobycia źródła finansowania.

Jeśli otrzymujesz regularny dochód, możesz przejść do wyboru instytucji finansowej
i rodzaju kredytu lub pożyczki, który będzie jak najbardziej dopasowany do twojej sytuacji
i twoich finansowych kredytów. Pamiętaj o tym, że konsolidacją, czy oddłużeniem nie musisz obejmować wszystkich zobowiązań. Małe zobowiązania możesz samodzielnie szybko spłacić. Będziesz miał wówczas większą pulę środków na spłatę lub nawet nadpłatę rat. Ta metoda nazywa się metodą śnieżnej kuli. Warto się nią zainteresować.

Konsolidacja i oddłużenie przeważnie wiąże się z wydłużonym okresem kredytowania. Takie rozwiązanie powoduje, że kwota raty jest niższa niż suma wszystkim odrębnie spłacanych zobowiązań. Jednak niesie za sobą pewne konsekwencje finansowe. Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej przyjdzie ci zapłacić za kredyt. Czasami jednak nie będziesz miał wyboru, a chęć wyjścia z nadmiernego zadłużenia jest jak najbardziej uzasadniona. Pamiętaj o tym, aby przy podpisywaniu umowy zwróć koniecznie uwagę na możliwość wcześniejszej spłaty kredytu lub pożyczki. W momencie, gdy twoja sytuacja finansowa się poprawi, będziesz mógł szybciej pożegnać kredyt i odetchnąć z ulgą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj