„Kobiety na wybory” – apel Koalicji Obywatelskiej

Dziś na sanockim rynku polityczki KKW Koalicja Obywatelska zwróciły się do kobiet, zachęcając do udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

Na wstępie Elżbieta Łukacijewska odniosła się do wczorajszych słów byłej premier Beaty Szydło („Więc na te cztery lata spróbuj, zamknij oczy, zaciśnij zęby, jak nie możesz i zagłosuj na Prawo i Sprawiedliwość”). Europosłanka zaapelowała: – Nie, kochane kobiety, otwórzcie szeroko oczy, pamiętajcie o tym, co PiS zrobił polskim kobietom i idźcie na wybory. Jeżeli coś trzeba wykonać, to właśnie są kobiety, które nie gadają, a rozwiązują problemy. Nas ten rząd szczególnie dotknął: umieranie kobiet na oddziałach szpitalnych, zabranie in vitro, praktyczna niemożliwość wykonania badań prenatalnych i brak dostępu do nowoczesnych procedur leczenia nowotworów. Nie zgadzamy się z postulatem niektórych partii, aby Polki siedziały w domu i były tam wyposażeniem dla mężczyzn.

Liderka listy nr 6 KKW Koalicja Obywatelska w okręgu 22, Joanna Frydrych, mówiła o potrzebie wsparcia kobiet w czasie powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka. W tym kontekście przypomniała o zagrożeniu zamknięciem oddziału ginekologiczno-położniczego w szpitalu w Lesku i to w sytuacji, gdy takie oddziały już nie istnieją w Sanoku i w Ustrzykach Dolnych.

Kandydatka KKW KO z lokalnej społeczności, Marzena Dziurawiec, wspomniała o obojętności młodych kobiet w odniesieniu do wyborów. Przekonywała, że życie polityczne bezpośrednio ich dotyka, natomiast akt wyborczy zdecyduje o wszelkich kwestiach związanych z edukacją.

Podczas spotkania prezentowano punkty odnoszące się do spraw kobiet z programu „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”, który ogłosiła Koalicja Obywatelska.

Piotr Paszkiewicz