Zaproszenie na koncert i wystawę Świat Mistrza Beksińskiego 30 października w ICE Kraków

Najbardziej intrygujący polski malarz w mariażu sztuk muzycznych i wizualnych!
Już 30 października Centrum Kongresowe ICE Kraków na kilka godzin zamieni się w ostoję sztuki jednego z najciekawszych polskich malarzy! Świat Mistrza Beksińskiego to koncert muzyki współczesnej, stanowiący oprawę dla „poruszonych” dzieł Zdzisława Beksińskiego, oraz wystawa oryginalnych obrazów Mistrza. To przeżycie innowacyjne, wszechogarniające i odurzające dzięki połączeniu muzyki symfonicznej w wykonaniu orkiestry, solistów i chóru Varslavia z nowoczesnymi technologiami wizualnymi umożliwiającymi dogłębne przeżycie fenomenalnej sztuki Mistrza.

Świat Mistrza Beksińskiego to wyjątkowe wydarzenie organizowane po raz kolejny przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku i idealna propozycja dla odbiorców muzyki i malarstwa oraz przede wszystkim fanów twórczości Zdzisława Beksińskiego, ale i dla tych którzy uwielbiają głębokie i mocne przeżycia artystyczne uwzględniające na raz kilka zmysłów. Świat Mistrza Beksińskiego odpowiada na wszelkie potrzeby współczesnego odbiorcy i angażuje widza przyzwyczajonego w codziennym życiu do obfitości bodźców, jednocześnie pozwalając na katharsis w wyniku kontaktu z wybitną sztuką.

Świat Mistrza Beksińskiego to wydarzenie nie tylko dla miłośników malarza, ale również (a może przede wszystkim) dla tych, którzy kochają eksplorować i doświadczać jeszcze większej dawki emocji w kontakcie ze sztuką. Połączenie prac Mistrza z niezwykle sugestywną muzyką, której kochał słuchać, jest przeżyciem wszechogarniającym, poruszającym na wielu poziomach, a także nieraz wstrząsającym, jak twierdzą uczestnicy poprzednich edycji. Zabieramy publiczność do oryginalnego świata samego mistrza, można powiedzieć, że zbliżamy się do jego myśli, a już na pewno jesteśmy całkowicie w atmosferze, w której artysta żył i tworzył. To naprawdę niesamowite doznanie dla każdego, kto ceni sztukę wysoką – mówi Michał Barycki, producent wydarzenia z Fundacji Beksiński.
„BEZ MUZYKI BYM NIE ISTNIAŁ”
Beksiński tworzył swoje obrazy w nieustającym kontakcie i pod natchnieniem muzyki, która miała dla niego ogromne znaczenie. Pasję tę dzielił ze swoim synem Tomaszem, a ten, między innymi dzięki wpływowi ojca, obrał taką a nie inną ścieżkę życiową i został autorem własnej audycji w Trójce oraz kolekcjonerem i miłośnikiem tej dziedziny sztuki. Zainteresowanie Zdzisława Beksińskiego muzyką odzwierciedlało się natomiast przede wszystkim w prywatnej przestrzeni jego pracowni, a wśród najczęściej wymienianych przez niego kompozytorów znajdował się Alfred Schnittke. Wiele obrazów Mistrza powstało właśnie przy akompaniamencie jego utworów. Stąd też pomysł Fundacji Beksiński na pokazanie obrazów w integralnym połączeniu z muzyką której słuchał, co umożliwia widzowi pogłębienie wrażeń emocjonalnych – i tak już bardzo silnych i nieodłącznie związanych z odbiorem sztuki Beksińskiego.
Oryginalne połączenie sztuk wizualnych, muzyki oraz technologii…
Jak mówi Janusz Barycki, Prezes Fundacji Beksiński, w wywiadzie dla portalu wp.pl:
Beksiński przez całe swoje artystyczne życie bardzo interesował się nowymi technologiami – od aparatów fotograficznych, kamer video, komputerów, po okulary sferyczne – jako narzędziami pracy artysty. Dlatego właśnie Świat Mistrza Beksińskiego to wielozmysłowe wydarzenie łączące zaawansowane technologie z muzyką klasyczną, autorski projekt Fundacji Beksiński – pierwszy tego typu w Polsce. Koncert współczesnej muzyki symfonicznej z projekcją pięknie i z wyczuciem przedstawionych dzieł Mistrza oprawionych w efekty świetlne.
Pełnowymiarowe przeżycie na sali koncertowej i w foyer.
Świat Mistrza Beksińskiego rozpocznie się 30 października o godzinie 20. Koncert składa się z dwóch części. Na początku usłyszymy utwór współczesny „Sine Titulo”, specjalnie skomponowany na potrzeby koncertu przez Szymona Sutora, dyrygenta i kierownika muzycznego projektu. W drugiej części koncertu natomiast orkiestra wykona „Requiem” Alfreda Schnittke. Utwory będą połączone dramaturgicznie z prezentacją multimedialną prac Artysty.
Na muzyce i sztukach wizualnych doznania widza się jednak nie skończą… Przed i po koncercie będzie można zobaczyć wystawę oryginalnych, specjalnie wyselekcjonowanych, obrazów Zdzisława Beksińskiego pochodzących z Muzeum Historycznego w Sanoku. Wśród nich zaś cały przekrój dorobku malarza, od wczesnych prac sanockich, przez okres fantastyczny (chociaż Beksiński nie przepadał za tym określeniem, używa się go powszechnie dla kategoryzacji prac), aż po późne obrazy warszawskie. Wystawę można będzie oglądać na godzinę przed koncertem, w przerwie oraz po koncercie do godziny 22.
———————————
Śledź informacje na bieżąco i zarezerwuj czas, aby poznać Świat Mistrza Beksińskiego! Bilety na wydarzenie oraz informacje organizacyjne znajdziecie na stronie https://koncerty-beksinski.pl/