III Konkurs Recytatorski „Patriotą się jest, a nie „bywa””

Na prawo jest mój dom, który znam dookoła
razem z jego schodkami i wejściem do środka,
gdzie dzieją się historie nie namalowane:
kot skacze na ławę,
słońce pada na cynowy dzban,
za stołem siedzi kościsty mężczyzna
i reperuje zegar.”

Pejzaż„ W. Szymborska

Komenda Hufca ZHP Ziemi Sanockiej, w ramach Projektu „Wybieram aktywność”, zorganizowała 4 listopada, III Konkurs Recytatorski „Patriotą się jest, a nie „bywa””.

Na naszą propozycję programową odpowiedziało 9 środowisk: gromady zuchowe, drużyny harcerskie, przedszkola i szkoły. Konkurs zorganizowano dzięki wsparciu i przychylności Burmistrza Miasta Sanoka – Tomasza Matuszewskiego oraz środkom otrzymanym z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W imieniu uczestników bardzo serdecznie dziękujemy! Dodatkowo nasz konkurs każdego roku znajduje się w wykazie zawodów wiedzy Podkarpackiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, a następnie uwzględniany w postępowaniu rekrutacyjnym na kolejny rok szkolny!
Już przed godziną 10, do odświętnie udekorowanej sali kominkowej w Domu Harcerza na ul. Zielonej 39, zaczęli przybywać młodzi recytatorzy ze swoimi opiekunami, a nierzadko z rodzicami i rodzeństwem. Na korytarzach rozbrzmiewały tu i ówdzie, głośniej lub ciszej powtarzane teksty wierszy. Każdy uczestnik na swój sposób przeżywał udział w konkursie.

Do rywalizacji przystąpili recytatorzy w 3 kategoriach wiekowych. Mottem konkursu był fragment wiersza „Pejzaż” Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki. Jednej, z niezbyt wielu kobiet, uhonorowanych tą nagrodą. W uznaniu jej zasług Senat Rzeczypospolitej uchwalił 2023 rok, rokiem Wisławy Szymborskiej.

Nasze, niezawodne jurorki, panie: Urszula Niżnik, Elżbieta Świder, Katarzyna Tymcio, z ogromną uwagą i życzliwością wsłuchiwały się w słowa recytatorów. Po wysłuchani wszystkich uczestników nadszedł czas na wyłonienie zwycięzców. W trakcie obrad jury, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek w postaci fantastycznych wypieków przygotowanych przez Piekarnię Jadczyszyn z Sanoka. Dziękujemy bardzo!

Recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom i jury zdecydowało się przyznać niektóre miejsca ex-aequo. Oto wyniki:

KATEGORIA: ZUCHY/UCZNIOWIE 6-9 lat

1 miejsce – Sandra Świderska (SP nr 8), Natalia Bartkowska (9 GZ), Elżbieta Szwarc (SPP nr 3)

2 miejsce – Maja Cecuła (9 GZ), Filip Pytlowany (SPP nr 3)

3 miejsce – Milena Sikoń (SP nr 8), Nina Kubicka (9 GZ)

KATEGORIA: HARCERZE/UCZNIOWIE 10-12 lat

1 miejsce – Emilia Grad (42 DH), Blanka Łuczycka ( SP nr 9)

2 miejsce – Gabriela Kilar (42 DH)

3 miejsce – Marta Kozioł (9 DH),

KATEGORIA: HARCERZE STARSI/UCZNIOWIE 13-15 lat

1 miejsce – Lena Statkiewicz (SP nr 9), Maja Fejdasz (SP nr 9)

2 miejsca – Zofia Sabat (55 DH), Maja Podstawska (SP nr 6)
3 miejsce – Oliwia Biodrowicz (9 DH)


Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, a laureaci dodatkowo nagrody rzeczowe. W przerwie między podziękowaniami, przepięknie zaprezentowała się Ninka Kubicka z 5 GZ, śpiewając wzruszającą piosenkę o Polsce.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania III Konkursu Recytatorskiego „Patriotą się jest, a nie „bywa””. Dziękujemy uczestnikom, jurorkom i sponsorom. A szczególne słowa podziękowania chcemy przekazać nauczycielom, instruktorom i rodzicom, którzy potrafili zainspirować i wesprzeć w działaniu młodych recytatorów. Serdecznie dziękujemy paniom: Annie Słapińskiej, Monice Wesoły – Marcinkowskiej, Małgorzacie Skarbowskiej, Katarzynie Markuc, Zdzisławie Janowskiej, Gertrudzie Lubienieckiej- Jakiel, pwd. Anicie Tomczewskiej, pwd. Agnieszce Cecule, dh. Natalii Sikoń, dh. Agnieszce Radeckiej-Kubickiej, dh Martynie Skotnickiej.

Do zobaczenia na kolejnej edycji konkursu, w dniu16 listopada 2024 roku.

Organizatorzy z Hufca ZHP Ziemi Sanockiej
im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego

mn