Zimowe usterki – jak ich uniknąć i przygotować auto do zimy? 6 dobrych praktyk kierowców

Zima to wyjątkowo trudna pora roku dla kierowców, dlatego należy się do niej dobrze przygotować. Przegląd pojazdu warto przeprowadzić już w listopadzie, tak aby przed pierwszym śniegiem zdążyć z ewentualnymi naprawami. Jak przygotować się do zimy? Oto 6 praktyk, które każdy kierowca powinien wprowadzić w życie.

Co obejmują samochodowe przygotowania do zimy?

Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia, jednak już wcześniej możemy mieć do czynienia ze śniegiem i przymrozkami. Choć pod kątem pogody zima w ostatnich latach przypomina raczej jesień, nie jest to przyjazna kierowcom pora roku. Poranne zlodowacenia nawierzchni, ataki śnieżycy czy trudności z uruchomieniem pojazdu na mrozie to tylko niektóre zadania, z jakimi muszą zmierzyć się kierowcy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy. Pierwsze prace przygotowawcze można wykonać już w listopadzie, a nawet pod koniec października. Oto 6 podstawowych, dobrych praktyk każdego kierowcy:

  1. Sprawdzenie stanu akumulatora;
  2. Sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych;
  3. Wymiana opon na zimowe;
  4. Sprawdzenie stanu podwozia i karoserii;
  5. Zabezpieczenie wycieraczek;
  6. Zakup zimowych akcesoriów.

1. Jak sprawdzić stan akumulatora?

Nieprawny akumulator powoduje trudności w rozruchu pojazdu zimową porą. Średnia żywotność tego elementu wynosi około 5 lat, jednak co roku powinniśmy sprawdzać, czy nasza akumulator ma szansę poradzić sobie w trudnych warunkach. Stan akumulatora można sprawdzić samodzielnie za pomocą specjalnego miernika albo zgłosić się do warsztatu samochodowego. To zadanie warto wykonać, zanim jeszcze na zewnątrz zrobi się naprawdę zimno.

Zimowe usterki - jak ich uniknąć i przygotować auto do zimy? 6 dobrych praktyk kierowców

2. Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych

Weryfikacja i ewentualna wymiana płynów eksploatacyjnych to kolejne zadanie dla każdego kierowcy. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan płynu chłodniczego. Powinien być świeży, dlatego można wymienić go w całości albo rozcieńczyć specjalnym koncentratem. Płyn chłodniczy sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych, ale zamarznięty może doprowadzić nawet do rozerwania silnika. Przed zimą sprawdźmy też poziom płynu hamulcowego – w przypadku nieszczelności dochodzi do wymieszania go z wodą, a to negatywnie wpływa na jakość hamowania. Zimą warto też wymienić olej silnikowy na taki o niskiej lepkości. Bardzo ważnym elementem jest płyn do spryskiwaczy. Letni zamarza już przy około -5 stopniach, dlatego zwłaszcza po mroźnej nocy możemy się niemiło rozczarować.

3. Wymiana opon

Jazda na letnich oponach jest niebezpieczna, zwłaszcza jeśli na drodze pojawiają się oblodzenia. Warto wymienić je już na początku listopada, pamiętając, że wraz z pierwszymi podrygami zimy będzie to chciała zrobić większość kierowców. Wymiana sezonówek nie dotyczy jedynie tych, którzy jeżdżą na oponach całorocznych. Warto wziąć pod uwagę, że opony z zeszłego sezonu mogą nie nadawać się do użytku. Chcąc kupić nowe modele taniej, zróbmy to maksymalnie na 2-3 miesiące przed zimą.

Zimowe usterki - jak ich uniknąć i przygotować auto do zimy? 6 dobrych praktyk kierowców

4. Sprawdzenie stanu podwozia i karoserii

Sprawdzenie stanu podwozia i karoserii pozwala wykryć rdzę, z którą należy walczyć. W tym kontekście oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego jeśli zauważymy, że nasz samochód zaczyna zjadać rdza, udajmy się do dobrego warsztatu. Specjalista zabezpieczy pozostałe elementy, tak aby nie miała ona szansy się rozprzestrzenić. Bardzo istotne jest również odpowiednie dbanie o pojazd zimą, czyli regularne czyszczenie go z resztek błota i śniegu. Ubezpieczenie samochodu ochroni w razie wystąpienia zdarzeń losowych, natomiast właściciele pojazdów powinni zadbać o ich stan techniczny.

5. Zabezpieczenie wycieraczek

Przed sezonem upewnijmy się, że nasze wycieraczki działają poprawnie. Bez względu na to, czy na drodze zaskoczy nas śnieżyca, czy ulewny deszcz, z dobrymi wycieraczkami łatwiej będzie przebyć trasę. Wycieraczki odgrywają ogromną rolę przez cały rok, jednak zimą szczególnie należy o nie zadbać.

Zimowe usterki - jak ich uniknąć i przygotować auto do zimy? 6 dobrych praktyk kierowców

6. Zakup zimowych akcesoriów

Wybierając się zimą w dalszą podróż, warto odpowiednio się zabezpieczyć, na przykład wykupując ubezpieczenie AC lub podobną polisę. Tymczasem na stanie pojazdu powinny znaleźć się:

  • odmrażacz do szyb,
  • skrobaczka,
  • kable rozruchowe,
  • łańcuchy na opony,
  • linka holownicza,
  • odmrażacz do zamków.

Dzięki tym akcesoriom zdecydowanie łatwiej będzie nam pokonać zimową trasę, zwłaszcza jeśli temperatura spadnie poniżej zera. Ponadto poradzimy sobie na przykład z odśnieżaniem pojazdu czy otwieraniem drzwi. Akcesoria zimowe nie są drogie, natomiast w wielu przypadkach okazują się po prostu niezbędne.