Dobry produkt się obroni, czyli kosmetyki stworzone z miłości do natury

Oko na przedsiębiorczych – Wzorcownia Kosmetyków

Firma Wzorcownia Kosmetyków działa na rynku od trzech lat, jej pierwsza lokalizacja znajduje się w miejscowości Starczej pod Czestochową. Obecnie dzięki Małgorzacie Kozioł manufaktura otworzyła drugą lokalizację w Sanoku. Jak do tego doszło i co oferuje Wzorcownia?

Pani Małgorzata pochodzi z Łodzi, a przez dwadzieścia lat mieszkała w Warszawie. Przez wiele lat po jej głowie chodził pomysł, by opuścić wielkie miasto i znaleźć spokojne miejsce do zamieszkania. Początkowo miało być to Lesko, jednak los chciał inaczej i oddział manufaktury powstał właśnie w Sanoku, chociaż wspólniczki pani Małgorzaty zapraszały ją w rejony macierzyste, czyli pod Czestochowę, to właścicielka była nieugięta w swojej decyzji i tak spółka rozpoczęła swoją działalność w maju br., pierwsze były to działania handlowo – magazynowe, a po uzyskaniu stosownych zezwoleń firma ruszyła z produkcją. Wzorcownia Kosmetyków posiada dwie marki: Naturolove i Moje Bieszczady. Obie marki, – niemal w 100% bazują na naturalnych składnikach w procesie produkcji praktycznie nie powstają odpady, a poziom zanieczyszczeń po umyciu maszyn i urządzeń porównywalny jest z tym, który generujemy w gospodarstwie domowy. Cała reszta odpadów to te które podlegają recyklingowi. Oferta firmy jest bardzo szeroka, chociaż jak wyznaje pani Małgorzata nie jest to pełna oferta, a to z uwagi na fakt, że wiele produkcji jest robiona na zlecenie klientów. W takiej sytuacji firma nie może ujawniać danych klientów i produktu, który dla niego przygotowali. Obecnie Wzorcownia planuje wprowadzenie w przyszłym roku linii dziecięcej i męskiej, a na tę chwilę firma oferuje kosmetyki od peelingów, po masła do ciała, kremy do twarzy, hydrolaty, szampony czy kwas hialuronowy. Na dniach wystartują również zestawy kosmetyków, także świątecznych więc warto śledzić ofertę. Manufaktura stawia na dwie rzeczy – jakość i dostępność cenową. Konsekwencją tego jest dobry jakościowo artykuł, dostępny dla każdego. Właścicielka doskonale zdaje sobie sprawę, że nie każdemu musi wszystko pasować, dlatego ich oferta stale się poszerza w gamie zapachowej, tak by klienci mogli dobrać produkty dla siebie. Ponadto firma obala mity sprzedażowe, udowadniając że nie potrzebujemy dziesięciu kremów do różnych części ciała, bo nie na tym polega biała pielęgnacja.

– Skóra, żeby dobrze wyglądać potrzebuje nawilżenia i odżywienia. Wracamy trochę do korzeni, do nawilżania i olejowania, czyli praktyk, które stosowały nasze babki. Dlatego chcemy pokazać, że biała pielęgnacja jest prosta i naprawdę nie wymaga mnóstwa detergentów by działać i utrzymywać efekt. To co jest ważne to systematyka oraz druga kwestia – świadomość jakie składniki kładziemy na naszą skórę. Na naszej stronie, przy produktach można przeczytać wyjaśnienie poszczególnych, bazowych składników produktów.

Wzorcownia kosmetyków wchodzi również we współpracę w podmiotami, zaopatruje sklepy oraz produkuje na rzecz innych marek. Usługa Private Lab polega na stworzeniu nowych, bądź użyciu gotowych produktów Wzorcowni na rzecz nowej marki. Private Label przeznaczona jest dla przedsiębiorców planujących wprowadzenie własnej marki kosmetyków naturalnych na rynek, a Wzorcownia wprowadziła innowację dla małych i średnich firm i produkuje już od 100 szt/SKU Doświadczona drużyna manufaktury pomoże w stworzeniu unikalnej linii produktów także dla gabinetów kosmetycznych, SPA czy hoteli.

Wzorcownia wprowadziła również na markę lokalną „Moje Bieszczady”. Bywając m.in. na wiosce Galicyjskiej, i wsłuchując się w potrzeby klientów wzorcownia zdecydowała się na uruchomienie sprzedaży detalicznej, by wyjść poza internet i umożliwić mieszkańcom Sanoka i okolic, a także turystom odbiór zamówień lub bezpośredni zakup. W siedzibie manufaktury przy ul. Lipińskiego, gdzie zapach unosi się od progu, pobudzając nasze zmysły można zakupić naturalne produkty kosmetyczne – o. W obecnej chwili punkt sprzedaży przy ul. Lipińskiego działa tylko w piątki w godzinach 10 – 16, jednak w każdy dzień tygodnia można zapoznać i zakupić produkty u partnera handlowego manufaktury w Sanocka Stodoła znajdującej się przy al. 3-go Maja. Zamówienie internetowe można odebrać w każdy dzień, po wcześniejszym uzgodnieniu godziny odbioru z panią Małgorzatą Dodatkowo

Wysłuchała Emilia Wituszyńska