Eliminacje do piłkarskich Mistrzostw Europy 2024 zakończone, faza baraży za nami. Wiemy już, które reprezentacje zagrają w fazie grupowej. Na szczęście, będzie wśród nich Polska. Można śmiało przewidywać, że kibiców czekają wielkie emocje i wspaniałe piłkarskie widowiska.
Polscy kibicie odetchnęli z ulgą. W barażach do Euro 2024 Biało-Czerwoni rozgromili – powiedzmy szczerze, niebędącą faworytem – Estonię 5:1 i wygrali ze znacznie silniejszą Walią 5:4, w rzutach karnych. Dzięki temu wywalczyli awans do fazy grupowej tegorocznych Mistrzostw Europy. To niewątpliwy sukces, który zdecydowanie nie przyszedł łatwo. lecz podopieczni Michała Probierza absolutnie nie powinni spoczywać na laurach. Aby wyjść z grupy, będą musieli poradzić sobie z trudnymi przeciwnikami. Sprawdźmy, jak wyglądają grupy na Euro 2024, i jakie są typy na Euro.

Euro 2024 – jaki jest skład grup?

W fazie grupowej turnieju naprzeciw siebie staną drużyny z sześciu grup. Oto one:
1) Grupa A: Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria.
2) Gruba B: Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania.
3) Grupa C: Słowenia, Dania, Serbia, Anglia.
4) Grupa D: Polska, Holandia (Niderlandy), Austria, Francja.
5) Grupa E: Belgia, Słowacja, Rumunia, Ukraina.
6) Grupa F: Turcja, Gruzja, Portugalia, Czechy.
Widać zatem, że wyjście Polski z grupy D zdecydowanie nie będzie prostym zadaniem. Nasza drużyna manifestuje coraz lepszą formę, wolę walki, zaangażowanie, determinację i jedność – mecz z Walią pokazał to całkiem wyraźnie – niemniej sporo jest jeszcze do dopracowania. Potrzebna jest silna gra ofensywna; nawet najlepsza defensywa i gigantyczne zdolności Wojciecha Szczęsnego nie wystarczą na Holendrów, Austriaków i Francuzów. Poza tym, poszczególni piłkarze – na czele z Robertem Lewandowskim – muszą przenieść na grę w reprezentacji wysoką formę, jaką prezentują w klubach. Kapitan polskiej drużyny w spotkaniu z Walijczykami pokazał się od dobrej strony, pamiętać jednak trzeba, że podczas całych eliminacji do Euro 2024 zdobył jedynie trzy bramki, a komentatorzy zwrócili uwagę, iż oprócz skuteczności, wyraźnie brakowało mu zaangażowania.

Euro 2024 – jak wyglądały kwalifikacje?

Warto jeszcze raz spojrzeć na to, jak wyglądała droga poszczególnych reprezentacji do udziału w turnieju. Niemcy, jako gospodarze, nie musieli oczywiście brać udziału w kwalifikacjach. Kolejnych dwudziestu uczestników poznaliśmy jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Były to po dwie najlepsze drużyny z każdej z dziesięciu grup eliminacyjnych. Efekty eliminacji były interesujące, bowiem wśród zakwalifikowanych zespołów znalazły się takie piłkarskie potęgi jak: Anglia, Francja, Włochy, Hiszpania czy Portugalia, ale także reprezentacje notowane o wiele niżej, przykładowo Słowenia czy Albania. Trzej ostatni finaliści Mistrzostw Europy 2024 wyłonieni zostali w marcowych barażach na ścieżkach A, B i C. Na ostatniej z nich najlepsi okazali się Gruzini, którzy w finale wyeliminowali Greków (0:0, 4:2 w rzutach karnych). Ścieżka B była szczęśliwa dla Ukraińców – w finale pokonali oni Islandię 2:1, również gwarantując sobie udział w fazie grupowej Euro. Z kolei najlepszą reprezentacją ścieżki A okazali się Polacy, mimo iż za faworytów uznawani byli Walijczycy.
Jedno jest pewne – turniej dostarczy wielu wspaniałych emocji, a poszczególne mecze zapowiadają się na cudowne piłkarskie widowiska. Mistrzostwa rozpoczną się 14 czerwca od spotkania Niemcy – Szkocja w Monachium. Z kolei finał rozegrany zostanie dokładnie miesiąc później w Berlinie. Więcej o terminach poszczególnych meczów znaleźć można tutaj: Euro 2024 terminarz.