#KOMÓRKOMANIA w Sanoku

Młodzież i nauczyciele zmobilizowani do walki z nowotworami krwi

Uczelnia Państwowa w Sanoku gościła projekt społeczno-edukacyjny #KOMÓRKOMANIA, którego celem jest propagowanie idei dawstwa szpiku wśród młodzieży. Wydarzenie odbyło się w auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego i zgromadziło nauczycieli, uczniów sanockich szkół ponadpodstawowych, studentów Uczelni oraz osoby związane z edukacją.

 

Podczas spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak łatwo zostać dawcą szpiku i uratować życie osobie chorej na nowotwór krwi. Szczególnie poruszająca była historia Edyty Wilk, absolwentki Uczelni i mieszkanki Sanoka, która oddała komórki macierzyste, dając tym samym szansę na życie pacjentce ze Słowacji. Edyta podzieliła się swoimi doświadczeniami i emocjami związanymi z procesem dawstwa. Nie obyło się bez łez.

 

Istotnym elementem wydarzenia była możliwość rejestracji jako potencjalny dawca szpiku. Z tej okazji skorzystała liczna grupa osób biorących udział w spotkaniu.

 

Inicjatywa #KOMÓRKOMANIA to cenna lekcja o solidarności i dawaniu szansy na życie. Pokazuje ona, jak każdy z nas może stać się bohaterem i uratować komuś życie.

 

Tymczasem  w „Ekonomiku” trwa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku!

Po wizycie na Uczelni zainspirowana młodzież wzięła sprawy w swoje ręce. Do godziny 15 każdy może przyjść i się zarejestrować. Ja niestety drugi raz nie mogę „wpaść do bazy”, ale moja dawną szkołę odwiedziłam.

Wspomnienia i wzruszenie…

Oddanie komórek macierzystych naprawdę nie boli! A sama rejestracja to tylko 10 minut!

Przypomnijmy, że faktyczni dawcy w Sanoku jeżdżą komunikacją miejską bezpłatnie – wystarczy mieć przy sobie legitymację dawcy przeszczepu. Dawców w Sanoku obecnie jest 15 osób. Może będzie więcej!

Edyta Wilk