Pracownia Mariana Kruczka w Krakowie otwarta dla zwiedzających

 

Miłośnicy sztuki z pewnością ucieszą się na wiadomość, że słynna pracownia Mariana Kruczka w krakowskiej Nowej Hucie przetrwała i jest dostępna do zwiedzania!

Marian Kruczek (1927-1983) był wybitnym rzeźbiarzem, malarzem i grafikiem, znanym ze swoich unikatowych dzieł sztuki, określanych jako „kruczki”. Od 1956 roku mieszkał i tworzył w tej pracowni, a po jego śmierci opiekę nad nią przejął syn Paweł Kruczek (1952-2022). Obecnie pracownią opiekuje się wnuczka artysty, Katarzyna Szadkowska, dzięki której staraniom to wyjątkowe miejsce zostało uratowane i udostępnione zwiedzającym.

Pracownia Mariana Kruczka to nie tylko miejsce, gdzie powstawały dzieła sztuki, ale również przestrzeń pełna wspomnień i wyjątkowej atmosfery. Odwiedzając ją, można z bliska zobaczyć, w jakich warunkach tworzył artysta i poznać historię jego życia i twórczości.

Katarzyna Winnicka, kustosz Muzeum Historycznego napisała:
– Ogromnie ucieszył mnie mail, który dostałam od Pani Kasi Szadkowskiej kilka dni temu: „Dzień dobry pani Kasiu,
pracownia plastyczna po rodzinie została mi niedawno przyznana. Bardzo pani dziękuję za okazaną pomoc.
Pracownia stara się, żyć życiem artystycznym. W następnym tygodniu, będzie się tam odbywać interwencja artystyczna – wystawa Juliusza Kosina w przestrzeni Mariana Kruczka. Wydarzenie odbędzie się w ramach Krakers – Cracow Art Week (…)”
Adres: os. Centrum D 8/30.