Widowisko plenerowe Wierzbin – celebracja lata i tradycji

W Woli Sękowej kolejny raz odbyło się widowisko plenerowe Wierzbin, coroczne wydarzenie organizowane na zakończenie roku szkolnego w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego. Widowisko czerpie inspirację z celtyckich obrzędów związanych z nadejściem lata oraz z dawnych zwyczajów palenia wielkich ognisk na wzgórzach w Karpatach przed Nocą Świętojańską.

Pomysłodawcą Wierzbina w czasach Małopolskiego Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie był mistrz plecionkarstwa Zdzisław Kwasek. Przekazał on swoja pasję do wikliny wielu czeladnikom i instruktorom, realizował również badania etnograficzne poświęcone plecionkarstwu polskiemu oraz zapoczątkował nowe tradycje.

 

Centralnym elementem widowiska jest kilkumetrowa figura Wierzbina, spleciona z wikliny przez studentów wikliniarstwa. Ta postać nawiązuje do celtyckiego Wickermana, Wiklinowego Pana, który w nocy rozpoczynającej lato był podpalany przez druidów.

 

Wierzbin to nie tylko widowisko, ale także podróż w czasie do przeszłości. Znaleziska archeologiczne z terenów Podkarpacia świadczą o wpływach celtyckich na te ziemie. Podczas wydarzenia można więc odnaleźć elementy celtyckiej symboliki i tradycji oraz lata oraz z dawnych zwyczajów związanych z  Nocą Świętojańską.

 

W tym roku widowisku towarzyszył w pomniejszonym składzie zespół Widymo i zaproszeni muzycy.

Kulminacją wydarzenia jest uroczysty pochód, gdzie zapalana jest wiklinowa figura Wierzbina. W pochodzie biorą udział chętni przebrani w tradycyjne stroje, muzykanci, tancerze i kobiety w wieńcach. W powietrzu unosi się zapach palonych ziół, a wszyscy zgromadzeni obserwują z zapartym tchem płonącą figurę.

Co roku powstaje inna postać, wyplatana tydzień przed widowiskiem, pod czujnym okiem mistrzyni plecionkarstwa, Katarzyny „Lulu” Onacko kierowniczki budowniczych Wierzbina – artystycznego zespołu wikliniarzy. Twórcy pracują dzielnie, choć wiedzą, ze ich dzieło zabierze ogień, który niszczy, ale również oczyszcza.

 

Wierzbin to wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie elementy tradycji, historii i sztuki. To widowisko, które porusza serca i zbliża ludzi do natury.

Projekt „Wierzbin” dofinansowany został ze środków Powiatu Sanockiego.

ew