Niecodziennym osiągnięciem może pochwalić się uczeń Szkoły Podstawowej nr 6, Michał Bąk. Zajął bowiem drugie miejsce w IX edycji Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanego przez Krajową Izbę Radców Prawnych.

Inicjatorką jego udziału i opiekunką w jeden osobie była nauczycielka i zarazem wicedyrektor szkoły, Irena Bojarska. Od lat wykłada historię, a ponadto wiedzę o społeczeństwie w klasach ósmych SP6. W styczniu wypatrzyła promocję konkursu i postanowiła zgłosić Michała do udziału, o którym tak mówi: – Chłopak jest niezwykle inteligentny i wybitnie zdolny. Widać w nim umiejętność logicznego myślenia i już prawniczego rozumowania. Wcześniej braliśmy udział w konkursie „Liga Sprawiedliwości”, gdzie wykazał się dociekliwością.

Do pierwszego, szkolnego etapu Akademii uczeń miał 2-3 tygodnie na przygotowanie, a zakres materiału okazał się imponujący: treść Konstytucji RP do VIII rozdziału włącznie, wybrane przepisy kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych aktów prawnych. Wraz z panią Ireną spotykali się po lekcjach i wspólnie przerabiali zadany materiał, samodzielnie poznając meandry prawa. Jak się okazało skutecznie, gdyż 7 marca udało się pozytywnie przejść test wiedzy w systemie online.

W drugim etapie obowiązywały dotychczasowe akty prawne, a ponadto dodano nowy zakres: m.in. z kodeksu pracy, kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i szeregu ustaw specjalistycznych. 25 marca również zdalnie Michał zaliczył egzamin i okazało się, że został jedynym uczniem kwalifikującym się z obrębu Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie do finału.

Ostatnia faza konkursu została zorganizowana galowo 17 kwietnia w Warszawie. Do etapu finałowego znów nałożono na uczestników dodatkowy zakres wiedzy – tym razem ustawy o charakterze branżowym, normujące służbę sędziów, prokuratorów, radców, komorników oraz rzeczników praw dziecka i praw obywatelskich. Jednym słowem ogrom wiedzy, której zakres wykracza nawet poza program studiów prawniczych.

W całym konkursie uczestniczyło 1275 uczniów, a w finale wzięło udział po 17 ze szkół podstawowych i średnich, reprezentujących obręb każdej okręgowej izby radcowskiej. Michał odpowiadał na dwa pytania, uzasadniając przed komisją czy chciałby zostać prezydentem oraz omawiając funkcje i obowiązki sędziego.

W tle konkursu trwały warsztaty i pojawiały się znane osoby, m.in. sędzia Paweł Juszczyszyn czy prawnik Marcin Kruszewski, prowadzący w Internecie profil „Prawo Marcina”. – Myślałem, że nie wygram. Patrząc jak wszyscy mówią nie byłem pewny siebie. Ale gdy pani wiceprezes (Ewa Gryc-Zerych) podeszła do mównicy i przechodząc do zdobywcy drugiego miejsca powiedziała „Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie” doznaliśmy z panią Ireną szoku – wspomina Michał.

Tak, ośmioklasista z SP6 wywalczył drugą lokatę, uzyskując 48 punktów (zwycięzca – 50). W nagrodę otrzymał 2 tys. zł., kilka książek oraz figurę-popiersie Stanisława Pomian-Srzednickiego – I Prezesa Sądu Najwyższego z lat 1917-1922.

Niecodzienny sukces Michała należy rozpatrywać jako jedno z większych osiągnięć uczniowskich w Sanoku ostatniego czasu. Wiedza, którą musiał sobie przyswoić, jest bowiem nieporównywalna z materiałem olimpiad przedmiotowych. To zupełnie nadprogramowy zbiór informacji do nauczenia. Nawet jeśli uczestników nie obowiązywała ścisła znajomość, a tylko kwestie interpretacji i objaśnienia sensu przepisów prawa.

Podkreśla to pani Irena, chwaląc swojego wychowanka: – Wspaniale się z nim współpracuje. Konkurs traktował jak zagadkę. Czytaliśmy przepisy, próbowaliśmy je rozpatrywać, potem powtarzaliśmy materiał. To godziny wspólnej pracy. Jestem pełna podziwu i szacunku dla niego. Trzeba było to wszystko zapamiętać i co ważne, on to ciągle zachowuje w głowie.

Co ważne, w oczach pani dyrektor Michał jest też wrażliwą i empatyczną chłopakiem. Swego czasu wykazał się udzielając pomocy osobie potrzebującej. Natomiast podczas uroczystości reprezentuje szkołę będąc chorążym w poczcie sztandarowym.

W wiedzy prawniczej wykazał się w ostatnich miesiącach, ale ma też inne zainteresowania. Przejawem jest jego udział drużynowym konkursie „Liga Robotów” w Lublinie, gdzie uczniowie dotarli do finału, a także indywidualnie drugie miejsce w konkursie technicznym „Mózg Roku”, organizowanym w Zespole Szkół nr 2. To właśnie w tamtejszym technikum rozważa kontynuowanie nauki z uwagi na pasję motoryzacyjną. Nie mówi o tym jednak kategorycznie dopowiadając z uśmiechem: – Jeszcze nie wiadomo. Tym bardziej, że w ocenie pani Ireny mógłby zostać prawnikiem i celując w to śmiało mógłby wybrać do liceum.

Tymczasem na koniec szkoły podstawowej wychowanek „Szóstki” i laureat Akademii wydawał się być idealnym kandydatem na uczestnika Sejmu Dzieci i Młodzieży, który rokrocznie zbierał się 1 czerwca. W ostatnim czasie zmieniono jednak formułę tego wydarzenia, w związku z czym w niedawny Dzień Dziecka nie odbyło się tradycyjne posiedzenie w sejmowej sali plenarnej.

Piotr Paszkiewicz

Fot. Irena Bojarska