Stresujące sytuacje mają miejsce w życiu każdego człowieka. Niewątpliwie jedną z nich jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu z teorii daje nam przepustkę do kolejnego, najważniejszego etapu, jakim jest egzamin praktyczny.

W dzisiejszych czasach uprawnienia do kierowania pojazdem są niezbędne, szczególnie dla osób, które mieszkają poza miastem i muszą dostać się do pracy lub szkoły. Oczywiście istnieje komunikacja miejska, niemniej jednak podróżowanie nią bywa bardzo uciążliwe, ze względu na możliwe opóźnienia, słabe połączenia, czy też brak miejsc siedzących. Wobec tego warto wybrać odpowiednią szkołę nauki jazdy, która przygotuje nas do zdania tak ważnego egzaminu.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD), w dedykowanej sali wyposażonej w stanowiska i sprzęt komputerowy. Sama procedura egzaminu teoretycznego jest bardzo prosta – wystarczy odpowiedzieć na 32 pytania w 25 minut. Każde pytanie ma określony stopień trudności i wartość punktową.

Na egzaminie teoretycznym pojawiają się pytania dotyczące znaków drogowych, pierwszeństwa przejazdu, dopuszczalnej prędkości, wyprzedzania, udzielania pierwszej pomocy i budowy pojazdu.

 uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami, egzamin na prawo jazdy

Uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami, egzamin na prawo jazdy

Jakie są najczęstsze błędy popełniane na egzaminie teoretycznym?

Przystępując do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy warto poznać najczęstsze błędy, które popełniają zdający. Należą do nich:

Źle rozplanowany czas – poświęć na każde pytanie podobną ilość czasu.
Strach przed porażką – skoro się uczyłeś, na pewno coś potrafisz, więc bądź pewny swojej wiedzy.
Pośpiech – bądź spokojny, opanuj nerwy i skup się na treści pytania.

alt="przepisy ruchu drogowego"

Przepisy ruchu drogowego

Jak zdać prawo jazdy? Najważniejsze zasady przed egzaminem teoretycznym

Nie da się ukryć, że wszelkiego rodzaju egzaminy są owiane złą sławą. Zwykle kojarzą nam się z dużym stresem, który często jest powodem negatywnego wyniku. Warto jednak podejść do sprawy z chłodną głową i zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy

Ten krok to klucz do sukcesu! Miła atmosfera i pomocny instruktor w znacznym stopniu wpływa na końcowy wynik egzaminu. Instruktor powinien być nie tylko pomocny i wykwalifikowany, ale również empatyczny i opanowany. Odpowiednie podejście do kursanta jest kluczowe, gdyż nic tak nie umili nauki jazdy, jak wsparcie doświadczonej osoby.

Nie wiesz jaki Ośrodek Szkolenia Kierowców w Twojej okolicy wybrać? Przed dokonaniem wyboru zrób rozeznanie! Posprawdzaj opinie w Internecie i popytaj znajomych, którzy już mają uprawnienia do kierowania pojazdem. Co więcej, zwróć uwagę na różne modele szkoleniowe, jakie oferują szkoły i dobierz taki, który będzie odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom.

Kodeks Drogowy to podstawa

Kodeks Drogowy stanowi podstawę bezpiecznego poruszania się po drodze. Wszelkie zasady i znaki drogowe do których powinieneś się bezwzględnie stosować znajdują się właśnie w tym dokumencie. Jeśli chcesz zdać teorię na prawko, zachęcamy do zaznajomienia się z Kodeksem Drogowym.

Pamiętaj, że nie musisz wkuwać każdego zdania słowo w słowo, bo to nic nie da! Czytaj ze zrozumieniem po kilka razy – nawet się nie zorientujesz kiedy ta wiedza wpadnie do Twojej głowy i zostanie z Tobą na dłużej (a najlepiej do końca życia).

Ucz się mądrze i nie wkuwaj!

Sztuką nie jest wykucie teorii, sztuką jest mądra i systematyczna nauka! Zawsze pamiętaj, że nie uczysz się teorii po to, by zdać egzamin, tylko po to by bezpiecznie i prawidłowo poruszać się po drogach publicznych.

Zamiast wkuwać, zacznij samodzielnie rozwiązywać testy. Ustal sobie, że przynajmniej raz lub dwa razy dziennie, przez kilka tygodni będziesz wykonywał testy udostępnione przez wybrany Ośrodek Szkolenia. Staraj się wykorzystać materiały przygotowane specjalnie dla Ciebie. Możesz je odpalić na telefonie, w każdym miejscu i o każdej porze. Pełna wygoda!

Co więcej, podczas wykładów w szkole nauki jazdy skup się i staraj się wyciągnąć z nich jak najwięcej. Skoro już poświęcasz na to swój czas i pieniądze, to wykorzystaj ten czas w pełni. A przed samym egzaminem nie wkuwaj i nie rób żadnych testów. To dodatkowo Cię zestresuje!

Przyszedł czas egzaminu teoretycznego? Nie śpiesz się!

Załóżmy, że nadszedł czas egzaminu. Siadasz przed komputerem i zaczyna się część, której najbardziej się obawiałeś. I co wtedy? W dniu egzaminu zachowaj spokój, na pewno nie śpiesz się i daj sobie czas na udzielenie odpowiedzi. Spiesząc się możesz zaznaczyć błędną odpowiedź.

Oglądaj wyświetlane filmiki dokładnie, uważnie czytaj i analizuj przedstawione treści. I przede wszystkim – uważaj na pytania, bo wiele z nich jest podchwytliwych! Jest to bardzo ważne, gdyż każdy utracony punkt oddala Cię od zdania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.

A co jeśli się nie uda? To nie jest koniec świata. Do egzaminu możesz podejść jeszcze raz (w sumie to możesz podchodzić do tego egzaminu dowolną ilość razy). Ale nieuniknione, że ucierpi na tym Twój portfel i pewnie też nerwy. Dlatego od samego początku pamiętaj o spokoju, a na pewno zdasz egzamin teoretyczny za pierwszym razem!

PS Na egzamin nie zapomnij zabrać dowód osobisty lub paszport!

Ile można mieć błędnych odpowiedzi?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B trwa 25 minut, jest jednokrotnego wyboru, a po udzieleniu lub pominięciu pytania, nie ma możliwości powrotu do niego. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosi 74. Aby zdać egzamin teoretyczny musisz uzyskać co najmniej 68 punktów.

znajomość znaków drogowych

Znajomość znaków drogowych

Jak wygląda punktacja?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się z części podstawowej i specjalistycznej. W pierwszej części znajduje się:

10 pytań za 3 punkty,
6 pytań za 2 punkty,
4 pytania za 1 punkt.

Natomiast na część specjalistyczną testu składa się 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty i 2 pytania za 1 punkt.

W części podstawowej zdający ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi, zaś w części specjalistycznej – łącznie 50 sekund na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi.

Skończyłem teoretyczny egzamin państwowy i co dalej?

Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, wynik egzaminu teoretycznego jest dostępny niemal od razu. Jeśli uzyskałeś co najmniej 68 punktów z 74 możliwych to gratulacje! Teraz możesz przejść do drugiego etapu, jakim jest egzamin praktyczny.

Wynik egzaminu okazał się negatywny? Głowa do góry! Możesz zapisać się na kolejny termin. Następnym razem na pewno się uda!

Jaka jest ważność egzaminu teoretycznego?

Zdałeś egzamin teoretyczny i nie przystąpiłeś od razu do praktyki? Po kilku miesiącach chciałbyś się zapisać na egzamin praktyczny, jednak zastanawiasz się, ile jest ważny wynik teorii? Egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo. Twój wynik zapisany jest w PKK (Profil Kandydata na Kierowcę).
Podsumowanie
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest stresującym momentem. Najważniejsze jest, aby przed egzaminem maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nam wybrany przez nas Ośrodek Szkolenia Kierowców, a w trakcie egzaminu dać sobie czas niezbędny do udzielenia odpowiedzi.

OSK Duet oferuje swoim kursantom naukę jazdy w bezstresowej atmosferze. Podczas przygotowań do egzaminów specjaliści wykorzystują sprawdzone metody szkolenia oraz szczegółowe materiały, z których kursant wyciągnie ogromną ilość przydatnych informacji. OSK Duet jest jedną z najchętniej wybieranych szkół nauki jazdy na Podkarpaciu, a ich skuteczność potwierdzają wysokie statystyki zdawalności i pozytywne opinie od kursantów.