Przedstawiamy wywiad z Marią Hassinger – przewodniczącą Rady Dzielnicy Olchowce w kadencji 2020-25.

Co udało się zrealizować radzie w trwającej kadencji?
W bieżącej kadencji zrealizowano następujące inwestycje:
– wykonano ulice Strażacką, Malowniczą, Słowiczą, Szewską,
– dokończono wykonanie ulicy Batorego wraz ze zmianą organizacji ruchu na tej ulicy,
– wykonano remont sali bankietowej w Domu Strażaka,
– doposażono kuchnię w Domu Strażaka,
– ze środków wypracowanych przez dzielnicę zakupiono około 40 sztuk lamp solarnych, które zostały zamontowane na ulicach Batorego, Kosynierów, Malowniczej, Siennej, Łokietka, Kółkowej, Spacerowej, Świętojańskiej, Uroczej,
– wybudowano i oddano do użytku mieszkańców kaplicę przedpogrzebową na cmentarzu komunalnym przy ul. Kółkowej.

Proszę wymienić problemy, z którymi obecnie mierzy się dzielnica Olchowce?
Do problemów, z którymi mierzy się dzielnica, należą: niedostateczna infrastruktura w postaci braku kanalizacji wodno-kanalizacyjnej, deszczowej, brak dróg dojazdowych do posesji czy niedostateczne oświetlenie dzielnicy. Aktualnie największym problemem jest zamiar wybudowania masztu telefonii komórkowej, co wzbudziło sprzeciw mieszkańców w postaci wystosowania listu protestacyjnego do inwestora. Mieszkańcy obawiają się, że budowa masztu ograniczy wartość działek oraz możliwości inwestycyjnych właścicieli przyległych działek oraz wpłynie negatywnie na zdrowie mieszkańców. Problemem nie tylko mieszkańców dzielnicy, ale i całego Sanoka, jest zmniejszająca się liczba miejsc grzebalnych na cmentarzu komunalnym w Olchowcach. Cmentarz wymaga także nowej infrastruktury. Na remonty czekają też place zabaw znajdujące się na terenie dzielnicy.

Z jakimi zgłoszeniami zwracają się do rady mieszkańcy dzielnicy?
Zgłoszenia mieszkańców dotyczą wszystkich tych problemów opisanych w odpowiedzi na poprzednie pytanie tj. poprawy infrastruktury (drogi, kanalizacja, oświetlenie), które pozwoliłyby poprawić warunki życia mieszkańcom.

Olchowce to powierzchniowo największa dzielnica Sanoka, w większości zalesiona. Jaki jest status tych terenów i co pani zdaniem czeka je w przyszłości?
Tereny te mają status lasów komunalnych, będących w zarządzie dzielnicy Olchowce. Lasy obejmują obszar około 100 ha, na których dzielnica prowadzi gospodarkę leśną poprzez pielęgnację dotychczasowych upraw, zalesianiu kolejnych areałów oraz pozyskiwanie środków finansowych ze sprzedaży drewna, które to przeznaczone na potrzeby dzielnicy. Myślę, że taki status zostanie utrzymany.

Jakie jest pani zdanie na temat obecnie wznoszonego mostu przez San, który powstaje na skraju dzielnicy?
Most na pewno będzie stwarzał możliwość skomunikowania się dzielnicy Olchowce z miastem, a także będzie alternatywą dla dotychczasowego Mostu Olchowieckiego.

Co sądzi pani o zagospodarowaniu ciągnącego się na obszarze dzielnicy brzegu Sanu mając na uwadze zwiększenie atrakcyjności turystyczno-krajoznawczej?
Zagospodarowanie brzegu Sanu jest jak najbardziej zasadne i powinno być kontynuowane. Rozwój terenów powyżej mostu może nawiązywać do tego, co znajdowało się dawniej m.in. obiekty rekreacyjne. Pomysł uważam za bardzo dobry.

Niedawno bez rezultatów prowadzono w olchowieckim lesie prace poszukiwawcze z ramienia Instytutu Pamięci Narodowej. Czy można zaapelować do mieszkańców dzielnicy o pomoc we wskazaniu miejsc pochowków ofiar zbrodni wojennych?
Prace poszukiwawcze, ukierunkowane na odnalezienie mogił zamordowanych, zostały zainicjowane przez Radę Dzielnicy, która zainteresowała tym tematem Oddział IPN w Rzeszowie. Przeprowadzone prace archeologiczne nie przyczyniły się do wskazania lokalizacji pochówków, niemniej jednak Rada Dzielnicy wraz z IPN ustaliła treść tablicy pamiątkowej oraz pozyskała kamień na obelisk. Z informacji uzyskanych z IPN wynika, że prace mają być kontynuowane, w związku z tym prosimy mieszkańców którzy mają jakąkolwiek wiedzę na temat straceń, aby kontaktowali się z IPN w Rzeszowie lub z Radą Dzielnicy.

Rozmawiali Emilia Szelest i Piotr Paszkiewicz

Fot. Piotr Paszkiewicz (z Mostu Olchowieckiego na zalesione tereny dzielnicy), arch. prywatne Marii Hassinger (portret)