Sanoccy historycy dokładnie w 600 rocznicę odtworzą ślub Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską, który 2 maja 1417 roku odbył się w Sanoku.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta w Sanoku i Muzeum Historyczne w Sanoku. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 16.30 na placu św. Michała, po czym królewski orszak przejdzie przez rynek na dziedziniec zamkowy. – Po powitaniu królewskiego orszaku przez załogę sanockiego zamku, średniowieczny kuglarz zaprezentuje legendę o smoku, a główną atrakcją będzie turniej rycerski na cześć pary królewskiej. Nad przebiegiem rycerskich zmagań czuwać będzie królewski herold,który przybliży sylwetki znakomitych wojowników i ich związki z ziemią sanocką – informują organizatorzy.

Według Jana Długosza, Jagiełło poślubił swoją trzecią żonę dokładnie 2 maja 1417 roku. Ceremonia odbyła się w kościele św. Michała, którego mury odsłonili archeolodzy. Część zabytkowych murów udało się wyeksponować i można je zobaczyć na zrewitalizowanym placu św. Michała.
Z relacji historyków wynika, że po uroczystości zaślubin król Jagiełło razem ze swoją wybranką udali się na zamek Sobień. Przyjechali na zaproszenie ówczesnych władców warowni, Piotra z rodu Kmitów. Z przekazów historycznych wynika, że to najprawdopodobniej tutaj wyprawiono Jagielle i jego świeżo poślubionej żonie królewskie wesele.