Reforma szkolnictwa

Pierwsza tura rekrutacji za nami

Od września nastąpi powolne wygaszanie gimnazjów. W Sanoku od tej pory działać będzie między innymi: Szkoła Podstawowa nr 8, która wkrótce później zastąpi Gimnazjum Nr 2 . Na ośmioklasowy cykl nauczania przygotować się będzie musiała również Szkoła Podstawowa nr 2. Sprawdziliśmy jak wygląda pierwszy etap rekrutacji.

Dotychczasowe Gimnazjum Nr 2 im. Królowej Zofii zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową Nr 8. Początkiem kwietnia w SP 8, która funkcjonować będzie od września prowadzona była pierwsza tura zapisów do klas I, IV i VII, w których obowiązywać ma nowa podstawa programowa. Pierwszeństwo wpisania na listę uczniów do każdej szkoły w Sanoku miały dzieci z wcześniej ustalonych obwodów. Ta część rekrutacji trwała od 3 do 14 kwietnia. Uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły uczestniczą w rekrutacji od 19 do 28 kwietnia.

W chwili obecnej kompletujemy oddziały klas pierwszej, czwartej i siódmej. Priorytetem jest jednozmianowość, dlatego ograniczamy przyjęcia, ponieważ nie zamierzamy w przyszłości wchodzić w system nauczania dwuzmianowego.

Proponujemy swoim uczniom nowoczesne pracownie, środki audiowizualne (tablice interaktywne i projektory multimedialne), które wykorzystujemy w systemie nauczania oraz świetnie wyposażoną nową salę gimnastyczną – opisuje dyrektor SP 8 Robert Zoszak.

Młodzież zmieniła się przez ostatnie lata. Przyzwyczajona jest do telefonów i mediów społecznościowych. Edukacja również musi się do tego dostosować, żeby wyjść naprzeciw potrzebom dzieci. Nasi nauczyciele zdalnie pracują w chmurze, sięgamy po rzeczy audiowizualne, bo one są dzieciom znacznie bliższe niż zwykłe teksty czy książki – relacjonuje wicedyrektor SP 8, Adam Wal.

W związku z wprowadzeniem do szkoły oddziałów dzieci z klas pierwszych podstawowych, szkoła przygotowuje się również na remont i doposażenie sal lekcyjnych. Poza tym rodzice będą mogli zapisać swoje pociechy do stołówki czy nowo otwartej świetlicy, która będzie działać od 6:30 do 16:30.

W tym samym czasie trwały również zapisy siedmiolatków do Szkoły Podstawowej nr 2 Sanoku. W tym przypadku zmiany nie będą tak radykalne, gdyż szkoła kilka lat temu funkcjonowała już w ten sposób. Dzieci zapisywano zgodnie z ustalonymi i ogłoszonymi wcześniej obwodami. Według dyrektor szkoły nie ma się czego obawiać jeśli chodzi o wprowadzane zmiany – Rekrutacja przebiegała spokojnie. Jedyne co się teraz pojawi to wydłużony cykl kształcenia. Zmian diametralnych nie ma, bo już kiedyś mieliśmy ośmioklasowy system nauczania. Kiedyś było nawet o wiele więcej dzieci. Rewolucja dotyczy raczej likwidowanych gimnazjów – komentuje dyrektor Maria Harajda. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w SP 2 szykuje się dwuzmianowość w klasach edukacji wczesnoszkolnej. Spowoduje to nadmiar liczby uczniów, którzy do tej pory kończąc klasę szóstą zapisywani byli do gimnazjów.

Dyrektor SP 8 sugeruje również, że nie powinno być problemu z zatrudnieniem kadry nauczycielskiej.

W ramach porozumienia z dyrektorem SP 2 będziemy posiłkować się nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, natomiast „dwójka” nauczycielami przedmiotów, które wprowadzono w ramowe plany nauczania w ośmioklasowych szkołach podstawowych tj. geografii, biologii, chemii i fizyki – komentuje dyr. Robert Zoszak.

Jednocześnie informuje, że na wniosek rodziców istnieje możliwość przyjęcia całych oddziałów obecnych klas I, II, IV i V z innych szkół podstawowych.

Początkowo istniały obawy, że reforma gimnazjów okaże się dla szkół zbyt dużym wyzwaniem Jednak według dyrekcji rekrutacja przebiega do tej pory sprawnie. Dobrą informacją jest również to, że zmiany nie uderzą w kadrę nauczycielską, a współpracujące ze sobą szkoły zapewnią między sobą płynną wymianę wykwalifikowanych pedagogów. 8-klasowa podstawówka to również szybsze wprowadzenie do programu nauczania przedmiotów ścisłych takich jak: chemia, fizyka czy biologia, co niektórych może cieszyć, a innych martwić.