Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury

Przyszłość w programowaniu i grafice komputerowej

Sanok ma do zaoferowania znacznie więcej niż warsztaty plastyczne z wycinania. Okazuje się, że w te wakacje można zapisać swoje dzieci między innymi na zajęcia ze Scratcha, JavaScript, czy do Szkoły Autodesk. Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury proponuje na co dzień szkolenia dla każdej grupy wiekowej, po których można stworzyć własną stronę internetową, grę czy aplikację. Oferowane kursy to również szansa na to, by opanować sztukę grafiki komputerowej.

Energetyczne Wakacje, czyli jak siedmiolatek może zostać programistą

Energetyczne Wakacje to projekt skierowany do dzieci w wieku od 7-10 lat z powiatu sanockiego, który zakłada cykl dwutygodniowych zajęć w okresie wakacyjnym. Warsztaty zorganizowane przy współpracy z Grupą Kapitałową PGE to budowanie wśród maluchów potrzeby ciekawości świata. „Profesor Doświadczalski” czy „Ekoludek” udowadniają, że możliwa jest jednocześnie nauka i zabawa. – Oprócz takich zajęć edukacyjnych, gdzie dzieci uczą się jak świadomie korzystać z elektryczności mamy również ćwiczenia ruchowe czy taneczne pod okiem profesjonalnych instruktorów. W tamtym roku takie zajęcia prowadził trener jednego z fitness clubu w Sanoku. Teraz wzbogaciliśmy zajęcia głównie o warsztaty komputerowe, w czasie których dzieci będą uczyć się podstaw programowania w Scratchu – opisuje koordynator ds. Kursów, Przemysław Szywała.
Scratch jest programem stworzonym docelowo dla najmłodszych. Dzięki niemu dzieci pobudzają swoją wyobraźnię, uczą się logicznego myślenia i podstaw matematyki. Efektem końcowym jest umiejętność stworzenia własnej aplikacji czy swojej pierwszej gry.
Energetyczne Wakacje to już czwarta edycja zajęć organizowana przede wszystkim pod okiem specjalistów, których Fundacja kompletuje już wcześniej. Są to profesjonalni informatycy, fotografowie, trenerzy fitness czy specjaliści od savoir-vivre’u lub ekologii, którzy zapewniają różnorodne ćwiczenia z każdej dziedziny. Pod koniec warsztatów organizowany jest wyjazd dla całej grupy do Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie, gdzie dzieci biorą również udział w doświadczeniach naukowych prowadzonych przy współpracy Radia Rzeszów.
Rodzice uczestników poprzednich edycji są zadowoleni z kursu.
– Siedzenie przy komputerze czy tablecie w końcu ma sens, bo dziecko wreszcie zaczyna rozwijać swoje umiejętności. Mój syn po trzecich zajęciach potrafił stworzyć program ze Scratchu – relacjonuje jeden z rodziców.
Wakacyjne zajęcia będą trwać od 26 czerwca do 7 lipca. Zapisy odbywają się drogą elektroniczną na stronie Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury i rozpoczną się 1 czerwca.

Kursy nie tylko dla dzieci

Bezpośrednio pod Fundacją działa Narodowy Instytut Kształcenia, który w swojej ofercie edukacyjnej zapewnia pakiet szkoleń praktycznie dla każdej grupy wiekowej. To nie tylko wyjazdy i zajęcia dla młodzieży z programowania i grafiki komputerowej, ale również warsztaty dedykowane. – Organizowaliśmy już takie kursy np. dla Pass-Polu między innymi z programu Inventor, który przeznaczony jest do projektowania inżynieryjnego. Mieliśmy także ofertę dedykowaną dla Banku PBS, która skupiała się na programowaniu pod kątem bankowości. Kursy są ciągle uaktualniane. Skupiamy się głównie na programowaniu, ponieważ współpracujemy tutaj ze Zbigniewem Pospolitakiem, który jako jedyny na Podkarpaciu może wydawać autoryzowane certyfikaty z programu AutoDesk i on właśnie prowadzi z nami te kursy. Także te zajęcia są na naprawdę wysokim poziomie – dodaje koordynator.
Dotychczas organizowane były również warsztaty dla starszej młodzieży z zakresu programu Adobe Premiere Pro czy After Effects, dzięki którym uczestnicy kursu stworzyli przy okazji filmik promujący Sanok.
Jak podkreśla dyrektor placówki, Janusz Ostrowski wszystkie kursy są doskonałą inwestycją w przyszłość zarówno młodszych jak i starszych uczestników. – Są to rzeczy, które się naprawdę przydają i mogą zadecydować o przyszłości. Nie jesteśmy tu po to żeby marnować czas. Zaczynamy od Scratcha, żeby później dodawać coraz więcej programów. To na pewno nie jest wiedza książkowa, którą serwują w szkołach i dlatego mamy prowadzących, którzy umiejętnie łączą zdobytą już przez uczestników wiedzę z wcześniejszych kursów. Normalnie subskrypcja Autocada kosztuje 1000 zł. My sprzedajemy całe kursy od 750 zł. Wcześniej były one droższe, ale udało nam się pozyskać prowadzącego, który udostępnia man te programy – np. 40 programów tworzących cały Autodesk. Te kursy to przede wszystkim wiedza praktyczna, której w szkołach czy uczelniach brakuje, a nasz certyfikat daje bardzo duże możliwości zarobkowe – podsumowuje dyrektor Ostrowski.

Obecnie większość pracodawców wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Głównym autem potencjalnego pracownika staje się znajomość programów komputerowych, która nie ogranicza się jedynie do podstaw. Opanowanie programowania i grafiki komputerowej jest czasem wymagane na równi z umiejętnością obsługiwania podstawowych programów biurowych. Dlatego Narodowy Instytut Kształcenia poprzez organizowanie profesjonalnych kursów daje możliwość rozpoczęcia kariery już w Sanoku.