Ogólnopolski Konkurs Fizyczny

Sukces ucznia II LO na Uniwersytecie Warszawskim

II Liceum Ogólnokształcące w Sanoku im. Marii Skłodowskiej-Curie po raz kolejny może pochwalić się osiągnięciami jednego ze swoich wychowanków. Tym razem Maciek Słowiak został laureatem konkursu „Poszukiwanie talentów” w Warszawie.

Zmagania uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski organizował Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Chętni nadsyłali wcześniej prace, które zostały kwalifikowane do dalszego etapu. Uczniowie musieli przygotować się w pięciu kategoriach, by przejść do finału. Zakwalifikowani jechali do Warszawy i bronili swoich prac w każdej kategorii przed, między innymi, profesorami Uniwersytetu Warszawskiego.

– Trzeba było w tym przypadku obronić się w czterech kategoriach, z czego dwie kategorie były połączone. Były to: zabawy z dziećmi, pisanie o fizyce, doświadczenia oraz fizyka i sztuka. Każda kategoria była punktowana, można było uzyskać maksymalnie po 10 punktów. Każdy z uczestników wchodził do sali i profesorowie po prostu nas odpytywali – relacjonuje Maciek Słowiak, uczeń II LO.

Wyjazd był również szansą na poznanie uczelni – uczniowie mieli okazję zobaczyć nowoczesne laboratoria Wydziału Fizyki UW. Jako laureat, Maciek otrzymał indeks Uniwersytetu Warszawskiego na kierunki, w których programie fizyka odgrywa kluczową rolę. Nagrodą jest również wyjazd do Genewy, gdzie mieści się Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN).

Sukces ucznia komentuje Barbara Cetnar, nauczycielka fizyki w II LO: – Jest to spektakularny sukces. To, co Maciek zrobił, jest tylko i wyłącznie jego zasługą. Nauczyciel może czasem dużo wymagać, ale bez odpowiedniego materiału do obróbki i dobrego słuchacza, który potrafi wyciągnąć właściwe wnioski, nic z tego nie będzie. W Maćku jest bardzo dużo determinacji, chęci rozwijania się i ciekawość świata, a to jest bardzo ważne – podsumowuje nauczycielka.

katked