Jak bezpiecznie wysłać dziecko na wycieczkę?

Zaczął się sezon wycieczek szkolnych. Dzieci wysyłamy na takie wycieczki, ufając że wszystko będzie dobrze i bezpiecznie wrócą do domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jako rodzice mamy prawo sprawdzić autokar, którym dziecko będzie odbywało podróż.

Zadzwoniła do redakcji mama trzecioklasisty i opowiedziała sytuację sprzed kilku dni.
Dzieci były umówione na parkingu koło kościoła przy ul. Jana Pawła II na godzinę ósmą rano. Podjechał autokar i ktoś zadzwonił na policję. Po przeglądzie okazało się, że autokar jest niesprawny i nie może być dopuszczony do ruchu. Mało tego, drugi autokar, kiedy zbliżył się do parkingu i kierowca zauważył radiowóz, w ogóle się nie zatrzymał i odjechał. Dzieci blisko trzy godziny zmuszone były czekać na sprawne autokary. Kilkadziesiąt dzieci bezsensownie siedziało na parkingu.

Co zrobić, by nie dopuścić do takich sytuacji?

Przed wyjazdem dziecka autokarem warto sprawdzić, kto i w jaki sposób organizuje jego wyjazd i pobyt. Przed zamówieniem autobusu warto ustalić liczbę pasażerów, dzięki tej wiedzy dokonamy wyboru autobusu, który będzie przystosowany do przewozu żądanej liczby osób tak, aby nie nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej liczby miejsc siedzących.
Również bezpośrednio przed wyjazdem możemy poprosić o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy. W tym celu należy się skontaktować mailowo lub telefonicznie z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Numery telefonów do WITD dostępne są na stronie internetowej: www.gitd.gov.pl

Na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ , kiedy znamy numer rejestracyjny, możemy sprawdzić praktycznie wszystko na temat pojazdu, którym nasza pociecha ma wyruszyć na wycieczkę.

Co znajdziemy w raporcie? Dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.
W dobie smartfonów trwa to kilkanaście sekund, a może nam oszczędzić wiele nieprzyjemności lub niepotrzebnej straty czasu.