Dzisiaj zabieram Was na spacer po terenie ORW Caritas w Myczkowcach

Zapewne wielu z Was było już w tym miejscu. Ja również, jednak nie przestanie mnie zachwycać Centrum Kultury Ekumenicznej. Park miniatur architektury drewnianej, pokazujący nam w sposób wierny – makiety cerkwi i kościołów. Bogactwo architektury, jej różnorodność jest wprost zachwycająca. Nie jestem pewna, ale chyba nie ma dwóch identycznych budowli.

Na obszarze 0, 8 ha, na 10 wzgórzach, ustawione jest 140 makiet cerkiewek w skali 1: 25, najstarszych cerkiewek i kościołów z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy.
Spacerując możemy wysłuchać płynącej z głośniczków muzyki sakralnej i liturgie prawosławne.
Warto naprawdę w dużym skupieniu przyjrzeć się tej architekturze, tym detalom, temu pięknu, –które zostało i jeszcze przetrwało. Swoją drogą, szkoda, że nie ma osobnych ekspozycji dla cerkwi nieistniejących.
W większości obecnie – te cerkwie są kościołami, dlatego na baniach – widzimy krzyże katolickie. Te, które zachowały obrządek prawosławny, bądź grekokatolicki, mają krzyże trójramienne. Warto zwrócić uwagę na taki szczegół. Chociaż nie do końca – cerkiew, z Rosolina – przeniesiona do Skansenu w Sanoku – nadal jest cerkwią, więc i krzyż powinien być grekokatolicki. Ot małe szczegóły.
Z całego serca polecam to miejsce, bo jest wyjątkowe. Warto po zobaczeniu miniatur, zrobić sobie plan wycieczki i odwiedzić te cerkwie w miejscach gdzie są i porównać, jak mistrzowsko zostały zminiaturyzowane.
Polecam.

Lidia Tul-Chmielewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj