Powstanie Warszawskie w 75 lat od wybuchu

Powstanie Warszawskie w 73 lata od wybuchu
Historia, której trzeba się uczyć

Nie ma drugiej takiej rocznicy, jak ta, która przypada na 1 sierpnia. Żadna inna data, bez względu na to czy jest wspomnieniem klęski czy spektakularnego zwycięstwa, nie budzi takich emocji, chociaż od tamtych sierpniowych wydarzeń, które rozegrały się w wojennym roku 1944, upływają właśnie 73 lata.

Po wojnie milczano przez całe dekady o Powstaniu Warszawskim; bagatelizowano je. Dlaczego? Bo Powstańcy chcieli wyzwolić miasto spod okupacji niemieckiej, nie dopuszczając jednocześnie do inwazji ze Wschodu? Bo Armia Czerwona stała i czekała z wkroczeniem, aż Warszawa się wykrwawi? Dziwnymi meandrami dryfowała polska historia w XX wieku.

Do Powstania wyruszyli bardzo młodzi ludzie. Żyją jeszcze świadkowie tamtych zdarzeń i dzięki nim, a także dzięki dokumentalnym zdjęciom czy filmom potrafimy dziś odtworzyć niemal każdą minutę sprzed 73 lat. Potrafimy też poczuć emocje: towarzyszące pierwszym chwilom patriotycznego zrywu, w godzinie „W”, i te, które miały nadejść po tygodniach, w październiku, kiedy miasto trawił pożar, śmierć zebrała ogromne żniwo, klęska stała się czymś bezdyskusyjnym, a jej ogrom – przytłaczający.

Dziś, w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jak co roku o godz. 17.00 w całym kraju zawyją syreny alarmowe. Zatrzymajmy się wówczas na chwilę, by w milczeniu pomyśleć o tym, co stało się w sierpniu 1944 roku. Niech to będzie nasz, ludzki, wyraz szacunku dla tych, którzy tamtego sierpniowego popołudnia przed 73. laty podjęli wyzwanie, rzucone przez historię.
msw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj