Zwiedź wyjątkowe mobilne Muzeum na rynku w Sanoku!
Tylko we czwartek 24 sierpnia od 10:00 do 20:00.

Czym jest Muzeum Migracji?
Dwa lata temu wyremontowaliśmy starą, kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”. Co roku ruszamy z nią w Polskę, by rozmawiać z ludźmi, gromadzić i pokazywać zdjęcia, przedmioty i relacje. Szczególnie interesuje nas temat powojennych przesiedleń, wynikających z przesunięcia granic Polski.

W tym roku przypada 70 rocznica Akcji „Wisła” i to ona stała się głównym motywem naszej podróży. Muzeum odwiedziło trzy wsie w północnej i zachodniej Polsce, na tzw. Ziemiach Odzyskanych. To właśnie tam tuż po wojnie, przesiedlono z południowo-wschodniej Polski grubo ponad 100 tys Łemków, Bojków, Ukraińców i Polaków z mieszanych rodzin.

Do Sanoka Muzeum przyjedzie prosto z miejsc, do których zostali przesiedleni mieszkańcy terenów objętych działaniami akcji Wisła. Wystawę będzie można zwiedzić 24 sierpnia na rynku w Sanoku od godz. 10:00 do 20:00.

W każdej miejscowości nagrywamy opowieści, oglądamy dziesiątki prywatnych zdjęć, spotykamy się z ostatnimi świadkami tych wydarzeń oraz z ich dziećmi, wnukami i prawnukami. Pytamy o życie przed wojną, o przymus porzucenia domu i całego dobytku, o podróż na Zachód, o dzisiejszą tożsamość najmłodszych pokoleń.

ORGANIZATOR: Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”