III Podkarpackie Pokazy Lotnicze – Odlotowe Fundusze

Przed nami trzecia edycja Podkarpackich Pokazów Lotniczych. W tym roku impreza odbędzie się 2 września na lotnisku w Krośnie. Na widzów czeka sporo emocji. W programie przewidzianych jest wiele podniebnych akrobacji w wykonaniu indywidualnych pilotów i zespołów akrobacyjnych. Wśród nich sama czołówka polskiej akrobacji lotniczej, w tym m.in.: Artur Kielak, Łukasz Czepiela, Maciej Pospieszyński, Biało – Czerwone Iskry, GA Żelazny, Firebirds, Cellfast, czy Royal Star Mielec.

Do Krosna zawitają również goście z zagranicy: Pterodactyl Flight z Czech oraz Retro Sky Team ze Słowacji. W przerwach imprezy sporo atrakcji widzowie znajdą na ziemi. Pokazy lotnicze na Podkarpaciu to już tradycja, podobnie jak fakt, że całej imprezie patronują Fundusze Europejskie.

Lotnictwo łączy

Samorząd Województwa organizuję imprezę wspólnie z Samorządem Miasta Krosna i podlegającym mu krośnieńskim lotniskiem. – Cieszymy się, że możemy po raz kolejny współorganizować lotniczą imprezę w województwie, które słynie z lotniczej tradycji. To zapewnia nam nie tylko wspaniałe show, które integruje ludzi, ale jest pielęgnowaniem gałęzi gospodarki, stanowiącej naszą mocną stronę województwa, jedną z jego inteligentnych specjalizacji. – podkreśla Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 2015 roku w Mielcu, rok później w podrzeszowskiej Jasionce. Krosno – to kolejne miasto na lotniczej mapie Podkarpacia, nie wykluczone że w przyszłych latach dołączy do nich np. Stalowa Wola, które też posiada infrastrukturę lotniskową.

Atrakcje na niebie

Program lotniczego show jest już prawie dopięty. Swój udział potwierdzili: Maciej Pospieszyński, Artur Kielak, Łukasz Czepiela, jak również Krzysztof Cwynar z repliką Niewporta 11, krośnieńskie Cellfast, GA Żelazny i hit programu – Biało Czerwone Iskry. Do Krosna przylecą również czeski Pterodactyl Flight i słowacki Retro Sky Team. W Krośnie zaprezentuje się również MBB BO 105 Bolkow i Boeing Sterman oraz M28 z PZL Mielec jak również Pipery Seneca z Royal Star w Mielcu. Planowane są również skoki spadochronowe z samolotu An-2, które zawsze powodują duże emocje wśród publiczności.

Atrakcje na ziemi

Podczas krośnieńskich pokazów lotniczych atrakcje będą się działy nie tylko na niebie, ale również na ziemi. Swoje stoiska promocyjne ustawią na miejscu imprezy m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Uzdrowiska w Rymanowie i Iwoniczu Zdroju, czy Muzeum w Przemysłu Naftowego w Bóbrce i wiele innych. Na uwagę zasługiwać będzie strefa dla dzieci nazwana „Mały Piknik” To tam odbywać się będą rozmaite animacje i konkursy dla dzieci. Organizować je będzie m.in. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która planuje przeprowadzić mnóstwo ciekawych i oryginalnych zajęć edukacyjnych z dziedziny chemii czy fizyki. Czas dla dzieci organizowany będzie tam również przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które planuje m.in. składanie samolotów z pianki, tworzenie największego statku powietrznego, malowanie buzi i wiele innych.

Konkurs dla fanów na Facebooku

Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, jak również przydatne wskazówki o miejscach parkingowych, czy bezpłatnych krośnieńskich autobusach na miejsce imprezy umieszczane są na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl.
Prawie tysiąc fanów zebrało się również na specjalnym wydarzeniu na Facebooku poświęconym pokazom: https://www.facebook.com/events/1976758159221530/?active_tab=discussion. Będąc fanem tego wydarzenia na Facebooku można wziąć udział w konkursie, którego głównym celem będzie zbiórka unijnych pieczątek, ukrytych na miejscu imprezy. W zamian za zebranie kompletu pieczątek i wykonanie kilku innych prostych zadań czeka nagroda – niespodzianka. Szczegóły konkursu oraz rejestracja chętnych odbywa się jednak tylko i wyłącznie za pośrednictwem wydarzenia na fb.

Odlotowe Fundusze

Lotnictwo to inteligentna specjalizacja Podkarpacia. To dziedzina gospodarki, która rozwija nasze województwo. A że Fundusze Europejskie są również po to, by wspierać mocne strony każdego regionu to nie zabraknie ich podczas imprezy w Krośnie.
Pokazy będą współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020. Beneficjenci RPO WP z całego regionu planują w ramach swoich stoisk promocyjnych specjalne atrakcje i konkursy z nagrodami. Odbędą się one także w biało żółtym namiocie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, opatrzonym hasłem: Zmieniamy Podkarpackie z RPO.

ST

Rozkład lotów

Program pokazów lotniczych dopięty. Lista załóg akrobacyjnych oraz pilotów zamknięta. Plan wydarzeń na ziemi również ustalony. I choć szczegóły mogą ulegać jeszcze drobnym zmianom organizacyjnym to już wiadomo kto i po kim wystąpi na krośnieńskim niebie. Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00. Do godziny 17:00 na niebie wystąpi ponad 20 załóg z własnym programem. Pokazy będą się odbywać indywidualnie i zespołowo. Niżej prezentujemy bardziej szczegółowe zestawienie.

Blok 11:30 do 13.00
Pokazy zainauguruje o godzinie 11:30 podniebny występ Krzysztofa Cwynara na samolocie Nieuport 11. Następny w kolejności pojawi się Maciej Pospieszyński, później Grupa Cellfast Flying Team i w dalszej kolejności Artur Kielak. Około godziny 12:15 na niebie pojawi się formacja Pterodactyl. Pierwszy blok zamknie solówka Wojciecha Krupy na samolocie Extra 300 reprezentujący Grupę Akrobacyjną Żelazny.

Blok 13:15 – 16:00
Drugi blok rozpocznie grupa Retro Sky Team ze Słowacji. Zespół, który zasilają głownie Zliny zaprezentuje widzom swe samoloty w zespołowym ustawieniu.
Tuż po nich na niebie po raz drugi pojawi się Maciej Pospieszyński, a następnie Mateusz Strama na swoim dwupłatowym Boeingu Stearman. Około godziny 14:00 na niebie pojawią się akrobacje w wykonaniu grupy Firebirds, a potem publiczność zajmie swoimi akrobacjami ponownie Artur Kielak na swoim XA-41. W dalszej kolejności i według planu na niebie pojawią się Biało – Czerwone Iskry. Po nich zaplanowano występy gości z Mielca: najpierw przedstawicieli firmy Royal Star Mielec, potem PZL Mielec z samolotem M28. Około godziny 15:20 zaplanowano występ całej Grupy Akrobacyjnej Żelazny. Po nich prezentacja w locie mieleckiego „Antka” w wykonaniu członków Aeroklubu Mieleckiego. Do przerwy o godzinie 16:00 swój występ zrealizuje po raz drugi Krzysztof Cwynar.

Blok 16:15 – 17:15
Popołudniowy blok rozpocznie się od prezentacji śmigłowca Bolkov. Swoje umiejętności na tej maszynie zaprezentuje Maria Muś. Zaraz po tym występie na niebie pojawi się samolot EDGE 540 TK pilotowany przez Łukasza Czepielę. Około godziny 16:30 ponownie będziemy mogli podziwiać grupę Cellfast Flying Team, a kilkanaście minut później Jacka Stachonia na „Czajce” – samolocie produkowanym w Krośnie. Pokazy zakończy występ Grupy Akrobacyjnej Firebirds, a w dalszej kolejności Mateusz Strama.

To plany, jednak praktyka pokazuje, że mogą one ulec niewielkim zmianom. Często warunki pogodowe płatają figle, uniemożliwiając realizację programu zgodnie z harmonogramem. Jeśli nie chcecie przeoczyć żadnego pokazu, zaplanujcie całą sobotę na lotnisku w Krośnie.