Mamy to!

Polskie kluby w europejskich pucharach

Po ponad dwóch latach pracy drużyna Retro Futbol wydaje książkę pt. „Polskie Kluby w Europejskich Pucharach”, publikacja jakiej w Polsce jeszcze nie było, premiera nastąpła 24 sierpnia, a już trwa sprzedaż w internetowej księgarni sportowej Sendsport.pl. Ta książka to dowód na to, że mając pomysł, a nie mając możliwości można go zrealizować.

Rafał Pawleta

W 2015 roku Rafał Pawleta nie miał ani danych do książki, ani kontaktu z kimś, kto by ją wydał, ani ludzi do pomocy, ale podzielił się z tym pomysłem z innymi i tak pojawiły się osoby, które pomogły dokończyć dzieła czyli miłośnicy historii piłki nożnej piszący teksty, statystycy piłkarscy, ludzie mający unikatowe zbiory prasy i innych publikacji o tematyce futbolu sprzed kilkunastu i kilkudziesięciu lat, a także uczestników tych kilkuset meczów. Myślałem, że albo to nie wypali albo wydamy naszą książkę w przeciągu kilku miesięcy, okazało się że było potrzeba dwóch lat, ale za to książka jest bliższa doskonałości.

Problemy, rozbieżności

W trakcie pracy spotkaliśmy się z wieloma problemami, min. rozbieżności w datach, strzelcach bramek i minutach padnia goli. Już sama data pierwszego meczu polskiego klubu w europejskich pucharach wymagała weryfikacji, i tak pierwsze historyczne spotkanie, w którym Gwardia Warszawa zremisowała 0-0 z Djurgården w Sztokholmie odbył się 20, a nie 21 września 1955 roku. Książka „Polskie kluby w europejskich pucharach” to przygotowane przez ekipę portalu Retro Futbol opracowanie 62 lat zmagań Polaków o najwyższe laury w europejskim futbolu. 20 września 1955 roku jako pierwsza polski futbol na europejskiej arenie reprezentowała Gwardia Warszawa. Co ciekawe, milicyjna drużyna ze stolicy wystąpiła w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych, pomimo że nigdy nie zdobyła mistrzostwa Polski.

Wspomnienia

Autorzy poza barwnymi opisami piłkarskich potyczek zamieścili w książce również wspomnienia uczestników tych zmagań. Anegdoty związane z przemytem i wyprawy na mecze wojskowymi samolotami to tylko namiastka fascynujących wspomnień, które czekają na czytelników. Całości dopełniają zestawienia statystyczne przygotowane na podstawie polskich jak i zagranicznych źródeł. Autorzy będący członkami OSHiSPN od lat znani są w środowisku statystyków. Za statystyki odpowiadał m.in. Andrzej Potocki, którego baza danych piłkarskich uchodzi za największą w Polsce. W książce przeczytamy o zmaganiach w Europie klubów z Podkarpacia: Stali Rzeszów i Stali Mielec, a także o Sanoczaninie Oreście Lenczyku. Orest Lenczyk urodzony 28 grudnia 1942 roku w Sanoku, jako trener ma największy staż w prowadzeniu polskich klubów w europejskich pucharach, bo aż 12 405 dni. Drugi w tej klasyfikacji Kazimierz Górki ma 7 847. Lenczyk zadebiutował w europejskich pucharach jako trener 13 września 1978 roku, kiedy to Wisła Kraków przegrała na wyjeździe 1-2 z belgijskim Club Brugge KV, lecz w tym sezonie doszedł z Wisłą do ćwierćfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (dzisiejsza Liga Mistrzów), a ostatni mecz poprowadził 30 sierpnia 2012, Jego Śląsk Wrocław przegrał z Hannoverem 1-5. Łącznie prowadząc 6 klubów w rozgrywkach międzynarodowych zaliczył 45 występów jako trener (więcej mają tylko Antoni Poechniczek i Franciszek Smuda – 49). To właśnie Lenczyk prowadził Wisłę w jednym z najbardziej niesamowitych dwumeczów w historii polskiej piłki, kiedy to Krakowianie w Pucharze UEFA najpierw przegrali 1-4 z Realem Saragossa, a później u siebie po 120 minutach osiągnęli wynik 4-1 i w rzutach karnych 4-3 wyeliminowali Hiszpanów.
Hubert Walko – sanoczanin, student PWSZ Sanok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj