Ma powstać rejestr pedofilów, aby chronić dzieci

Na finiszu są prace nad utworzeniem rejestru przestępców seksualnych, który ma pomóc w ochronie dzieci przed pedofilami. Baza zacznie działać na początku października. Obecnie gromadzone są dane osób kwalifikujących się do umieszczenia w bazie.

O tworzeniu rejestru zawierającego informacje o pedofilach – ze zdjęciami, nazwiskami i miejscem pobytu – poinformowało „Gazetę Polską Codziennie” Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym przyjęto wiosną ubiegłego roku. Posłowie głosowali „za” niemal jednomyślnie. Pozwoliła ona na stworzenie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, czyli różnych dewiantów, ale jego głównym zadaniem będzie ostrzeganie przed zwyrodnialcami krzywdzącymi dzieci.

Do rejestru trafią dane osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwa na tle seksualnym.
Rejestr będzie się składał z dwóch części. W publicznej (z dostępem dla każdego) znajdziemy nazwę miejscowości, w której przebywa taka osoba. Do drugiej, ze szczegółowymi danymi, dostęp będzie ograniczony. Otrzymają go funkcjonariusze instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz urzędnicy.

„Uruchomienie rejestru planowane jest na 1 października 2017 r.” – powiedziała dziennikowi „Gazeta Polska Codziennie” Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości. „Obecnie trwają prace informatyczne i związane m.in. z gromadzeniem w systemie danych osób, które kwalifikują się do zamieszczenia w rejestrze” – wyjaśniła.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP