Mleko tylko z Podkarpacia – rozmawiamy z Dyrektorem Oddziału w Sanoku Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA Michałem Dąbrowskim

Mlekovita przejęła sanocką OSM nieco ponad trzy lata temu. O produktach, pracy w MLEKOVICIE krążą rożne, niekiedy skrajne opinie. Jakie są plany na następne lata, czy sanocki odział planuje zwiększać produkcję, modernizować lub ulepszać – o tym rozmawiamy z Dyrektorem Oddziału w Sanoku Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA Michałem Dąbrowskim.

 

– Opowie Pan o funkcjonowaniu SM Mlekovita i o zasięgu tej firmy?

– MLEKOVITA, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej marce nie tylko na rynku polskim, ale również zagranicznym, jest największą grupą mleczarską w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy największym producentem i eksporterem nabiału w Europie Środkowo-Wschodniej, firmą zajmującą 1. miejsce na Liście 1000 Największych Firm Branży Spożywczej w Polsce, liderem polskiego mleczarstwa, a przede wszystkim firmą ze stuprocentowym kapitałem polskim. Do tej pozycji doszła ciężką codzienną pracą, wyrastając z małej spółdzielni, jaką była nie tylko na początku swojego istnienia w roku 1928, ale jeszcze w 1989 roku. Konsekwentnie prowadzona polityka rozwoju firmy spowodowała, że po blisko 90 latach funkcjonowania MLEKOVITĘ tworzy już 16 zakładów produkcyjnych, 31 własnych centrów dystrybucyjnych, w tym oddział w Sanoku, oraz ponad 100 własnych sklepów firmowych MLEKOVITKA, uhonorowanych tytułem Teraz Polska.

– Jest pan wieloletnim pracownikiem Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA. Ile lat pracuje pan w Sanoku i jakie widzi różnice między Oddziałem w Sanoku a pozostałymi Oddziałami i jak na ich tle przedstawia się nasz sanocki Oddział?
– W Sanoku pracuję od ponad roku, natomiast w Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA pracę rozpocząłem jeszcze jako student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Oddział w Sanoku jest usytuowany w wyjątkowych okolicznościach przyrody, w Bieszczadach. Mleko, które pozyskujemy od okolicznych rolników, jest wyjątkowe, wysokiej jakości, w przewadze pochodzące od krów rasy simentalskiej przebywających na wypasie. Mleko, które przerabiamy w Oddziale w Sanoku pochodzi wyłącznie z województwa podkarpackiego, a do tego 100% mleka przetwarzanego przez Oddział w Sanoku jest pozyskiwane od krów, które poza czasem wypasu są karmione paszami wolnymi GMO, co potwierdzają badania laboratoryjne. Oprócz tego skupowane jest także mleko z gospodarstw ekologicznych i z niego powstają wyjątkowe produkty z certyfikatem BIO. To jest właśnie to, co wyróżnia Oddział w Sanoku.
MLEKOVITA rozszerzając się o kolejne zakłady, przyjęła zasadę, że dla zwiększenia efektywności produkcji, każdy z zakładów Grupy będzie się specjalizował w tym, co ma najlepszego. Oddział w Sanoku produkuje więc twarogi, jogurty naturalne i owocowe, śmietanę, serek ziarnisty i typu fromage, bryndzę oraz sery parzone: ser Gryficki, ser Kaszkawał naturalny i wędzony, ser Sakwa i Roladę Ustrzycką. Naszą nowością jest ser Kaszkawał BIO, który przez tylko dwa miesiące obecności na rynku zyskał uznanie w całym kraju, a także za granicą – dodatkowym tego potwierdzeniem jest tytuł „Najlepszego Produktu Podkarpackiego 2017” przyznany podczas Dni Otwartych Drzwi Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Kolejną nowością, która w najbliższym czasie pojawi się na sklepowych półkach, będzie jogurt naturalny 4,2% BIO, który będzie miał najprostszy możliwy skład, wyjątkowy na rynku: tylko i wyłącznie mleko oraz kultury bakterii. Produkty BIO jest to przemyślany kierunek obrany dla Oddziału w Sanoku, który będziemy konsekwentnie rozwijać.

– Czy sanockie produkty dostały ostatnio jakieś nagrody?
– Oczywiście, już w roku dołączenia zakładu do Grupy MLEKOVITA ser Gryficki, od produkowany lat w Sanoku, otrzymał Złoty Medal na targach Polagra Food w Poznaniu (2014). Ser Kaszkawał BIO, o którym już wspominałem, w tym roku zgłosiliśmy do kolejnej edycji Złotego Medalu i mamy nadzieję, że po tym, jak zyskał uznanie konsumentów, zyska również uznanie poznańskich ekspertów. Z innych wyróżnień produktowych z ostatnich lat na pewno warto wspomnieć o nagrodzie Lider Forum 2016 w kategorii „Tradycyjny wizerunek” dla sera Gryfickiego czy Hit Serowy dla sera Kaszkawał na Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa – Ogólnopolskiego Święta Sera 2015.

Mleko z Ukrainy

– Mleko. Proszę powiedzieć, jak to jest z mlekiem z Ukrainy? Czytelnicy piszą do nas o takich rewelacjach: że do produkcji sprowadzacie surowiec z Ukrainy.
– Polskie prawo nie pozwala na przetwórstwo mleka z Ukrainy, a nasza firma w każdym aspekcie swojej działalności działa w zgodzie z obowiązującym prawem. Tak jak już wspomniałem, Oddział w Sanoku skupuje mleko tylko z województwa podkarpackiego, a MLEKOVICIE jako firmie ze stuprocentowym polskim kapitałem zależy na wykorzystywaniu najwyższej jakości polskiego surowca – polskiego mleka.

Zatrudnienie

– Jak zmieniło się zatrudnienie na przestrzeni trzech lat i jakie są plany firmy? Czy zatrudniacie Ukraińców?
– MLEKOVITA jako największa mleczarnia, firma nowoczesna i innowacyjna we wszystkich obszarach swojej działalności, nieustannie się rozwija, dbając o progres wszystkich oddziałów Grupy – w tym także oddziału w Sanoku. Od trzech lat, w czasie których funkcjonuje on pod szyldem MLEKOVITY, zatrudnienie utrzymuje się na poziomie ok. 200 osób. Wynika to naturalnej rotacji: z jednej strony, przechodzenia pracowników na świadczenia emerytalne, a z drugiej – ze względu na rozwój zakładu i handlu w miarę potrzeb zatrudniane są nowe osoby. Rozwijamy się, wprowadzamy nowe produkty, rokrocznie widzimy dynamiczny wzrost produkcji. Dzięki działalności Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Sanoku także firmy świadczące usługi dają zatrudnienie i w związku z tym także szukają nowych pracowników – na przykład Spółdzielnia Pracy Transportu Mleczarskiego, która ma bazę transportową na terenie SM Mlekovita Oddział w Sanoku. Obecnie zatrudniamy pracowników z Sanoka i okolic i w najbliższym czasie nie planujemy zatrudnienia pracowników z Ukrainy.

Środowisko

– Przejdźmy do wpływu na środowisko SM Mlekovita w Sanoku.
– Grupa MLEKOVITA jest największą firmą w swojej branży i musimy mieć na uwadze, że daje przykład innym. Ekologia jest dla nas istotna i nieustannie szukamy rozwiązań innowacyjnych, nie tylko nie przynoszących szkody środowisku, ale i z korzyścią dla niego. Oddział w Sanoku funkcjonuje w strukturach Grupy MLEKOVITA od trzech lat. Przez ten czas były i wciąż są prowadzone modernizacje i inwestycje, tak wewnątrz zakładu inwestując w nowy park maszynowy, jak i na zewnątrz w modernizację maszynowni i oczyszczalni. Prace nad tymi modernizacjami zostały już rozpoczęte, jednak wciąż trwają w związku z projektowaniem oraz wykonawstwem. Niektóre modernizacje można prowadzić tylko w okresie jesienno-zimowym w związku z temperaturami, jakie musimy utrzymać na zakładzie. Najbliższą inwestycją rozpoczętą w poprzednich latach, która zostanie sfinalizowana w najbliższych tygodniach, jest nowy skraplacz amoniaku zapewniający cichą pracę przy jednoczesnym zwiększeniu jego wydajności.
– Czyli będzie ciszej. A co z działkami, które są wystawione na sprzedaż?
– Mamy wystawione na sprzedaż dwie działki, jedna o powierzchni 10a, druga o powierzchni 54a. Są to działki w sąsiedztwie oddziału. Oferujemy je do sprzedaży, ponieważ nie są przez nas wykorzystywane, a może znajdzie się inwestor, który będzie miał pomysł, aby je zagospodarować i być może dzięki temu stworzyć dodatkowe miejsca pracy w sąsiedztwie naszego oddziału.
– Wygląda na to, że mleczarnia rozwija się i to wszechstronnie.
– Tak, wychodzimy naprzeciw wymaganiom klientów, a także oferujemy nowe produkty, którymi chcemy ich zainteresować – jak np. produkty ekologiczne. Prowadzone są modernizacje i inwestycje. Bardzo dynamicznie rozwija się także handel regionalny. Nasza hurtownia z roku na rok funkcjonuje coraz lepiej, dynamicznie pozyskując nowych klientów i oferując im szeroką gamę produktów mleczarskich – ponad 800 markowych wyrobów. Rozwija się także sieć sklepów MLEKOVITKA, których w Sanoku mamy cztery, a w całym kraju ponad 100. W najbliższym czasie planujemy otwarcie kolejnych sklepów w Sanoku i okolicach. Wpływa to także na zwiększenie zatrudnienia. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszych sklepów i zakupu produktów najwyższej jakości produkowanych ze spełnieniem najbardziej wymagających standardów.

Rozmawiała Edyta Wilk