Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Szczepienie lisów

Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w dniach 21 – 30 września jesiennej akcji doustnych szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.

Prowadzone szczepienie obejmuj teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna, jesień) wykładaniu szczepionek.
Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje:
– przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane,
– w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca gruntownie przemyć wodą z mydłem,
– kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji z lekarzem,
– w okresie trwania akcji szczepienie lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, ponadto wstrzymywanie się od polowań.

Oprac Tomek Majdosz