Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej

Niewątpliwie ciekawym miejscem Bieszczadach, które warto nanieść na plany swoich wycieczek jest Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej.

Muzeum Historii Bieszczad jest muzeum prywatnym wpisanym do rejestru muzeów prowadzonym przez Departament Dziedzictwa Kulturowego  założonym przez Rafała i LeAnn Dudka i ma na celu gromadzenie i ochronę przedmiotów mających wartość historyczną oraz pełni funkcję edukacyjną z zakresu historii i kultury Bieszczad.

-Zakładając to muzeum, chcieliśmy pokazać i przybliżyć bogatą, a często tragiczną historię tego miejsca. Na początku była to niewielka kolekcja, dziś jest to ponad 2000 eksponatów, posegregowanych tematycznie w różnych ekspozycjach. Związane są one z życiem codziennym dawnych mieszkańców, ich wierzeniami. Jak również z okresem I i II wojny światowej, przemysłem a także czasem powojennych Bieszczad – z pasją opowiada Rafał. Same eksponaty są dodatkiem do jego narracji, który w barwny i ciekawy sposób opowiada o wydarzeniach mających miejsce w Bieszczadach.

Skąd bierzesz te wszystkie przedmioty?
Eksponaty są do muzeum przekazywane są przez prywatnych darczyńców, sam również je wynajduję na zakurzonych strychach i piwnicach oraz złomowiskach. Następnie je klasyfikuję i konserwuję.
Do mojego muzeum trafiają przeróżne przedmioty, często niekompletne i mocno zniszczone i na początku nie wiadomo do końca, co to jest. Poszukiwanie odpowiedzi jest swego rodzaju śledztwem historycznym. Ten etap odkrywania historii, znaczenia, pochodzenia danego eksponatu jest dla mnie najciekawszy i daje najwięcej satysfakcji.
A wiedza? Przecież słuchając Ciebie – widać, że masz ogromną…
Wiedzę na temat eksponatów, historii czerpię z przeróżnych źródeł. Przede wszystkim jest to Internet. Bardzo często korzystam z digitalizowanych dokumentów udostępnionych przez różne biblioteki, do których w rzeczywistości jest bardzo daleko. Świetnym źródłem informacji są osoby starsze jak również pasjonaci. Historia Bieszczad jest dość obszernie opisana, ponieważ posiada wielu jej miłośników w porównaniu z innymi regionami.
Zbiory masz tutaj ogromne, posegregowane i doskonale opisane. Zrobiłeś kawał dobrej roboty…
Większość eksponatów zaprezentowanych w muzeum pochodzi ze schyłku XIX w i XX w. Są starsze jak również takie, które jeszcze ja pamiętam ze swojego dzieciństwa. Eksponaty są klasyfikowane ze względu na swoją funkcję i każdy jest przyporządkowany do odpowiedniej ekspozycji. Co wszystko razem daje pełen obraz historii regionu. Praca jest przy tym, ale nieporównywalna do wysiłku jest satysfakcja.
Jak funkcjonuje Muzeum? Przecież jesteś osobą prywatną, skąd fundusze, bo to często podstawa jakiejkolwiek inwestycji, nawet tej najbardziej robionej z pasją.
Jako prywatna palcówka muzealna nie otrzymuję środków finansowych na swoją działalność. To założyciele są odpowiedzialni za utrzymanie tego typu instytucji. W tym roku udało się nam uzyskać dotację ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach, RPO WP na lata 2014-2020 oraz budżetu Państwa w ramach projektu: „Moja firma sukces Podkarpacia” – realizowanego przez Bieszczadzkie Forum Europejskie w Lesku. Dzięki tym środkom odremontowaliśmy muzeum, dzięki czemu jest ono bardziej atrakcyjne dla zwiedzających.

Osobiście gratulujemy i życzymy odkrywania tego, co jeszcze nieodkryte, a przede wszystkich – dużo zwiedzających, którzy niewątpliwie zdobędą wiele cennych i ciekawych informacji o „innej stronie Bieszczad”

Lidia Tul-Chmielewska