Strefy aktywności. Rząd daje 100 mln zł na program budowy Otwartych Stref Aktywności

Strefy aktywności. Rząd daje 100 mln zł na program budowy Otwartych Stref Aktywności

W styczniu 2018 r. ruszy nabór wniosków w ramach nowego rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się m.in. samorządy. Rząd liczy, że w całym kraju powstanie nawet 3 tys. obiektów.

„Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to nowy program Ministerstwa Sportu i Turystyki, który ruszy od 1 stycznia 2018 roku. Mają służyć dzieciom, rodzinom, młodzieży, seniorom” – powiedziała premier Beata Szydło, która w czwartek wraz z szefem resortu Witoldem Bańką przedstawiła projekt.

„To program skierowany do wszystkich pokoleń. Mamy nadzieję, że na tych placach zabaw będą spotykali się dziadkowie, dzieci i wnukowie. To będzie miejsce rekreacji i spotkań całych rodzin, gdzie będą spotykać się przyjaciele, a młodzież i osoby starsze będą spędzać czas. Po to robimy, ale także, by zadbać o zdrowie i kondycję Polaków” – dodała szefowa polskiego rządu.

Na program, po raz pierwszy dedykowany w całości rozwojowi małej infrastruktury w Polsce, resort sportu zamierza przeznaczyć w ciągu dwóch lat 100 mln zł. Ministerstwo szacuje, że dzięki tym środkom na terenie całego kraju powstanie nawet 3 tys. ogólnodostępnych obiektów dla rodzin.

Otwarte Strefy Aktywności będą ogólnodostępnymi plenerowymi miejscami sportu, odpoczynku i rekreacji. W strefie znajdować się będzie sprawnościowy plac zabaw, urządzenia siłowni zewnętrznej, strefa relaksu i gier.
Strefy poprzez podejmowanie aktywności fizycznej mają sprzyjać integracji społecznej.

Wielofunkcyjne strefy aktywności – jak wynika z badań zleconych przez resort sportu i turystyki – znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Otwarte Strefy Aktywności są odpowiedzią na to zapotrzebowanie.

W ramach programu możliwe będzie otrzymanie dofinansowania na budowę stref w dwóch wariantach.

Wariant podstawowy obejmuje siłownię plenerową i strefę relaksu. Wycena obiektu szacowana jest na 50 tys. zł.

„Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej: do 50 proc. wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 25 tys. zł; lub do 70 proc. wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 35 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach” – poinformował resort.

Wariant rozszerzony, dodatkowo obejmuje sprawnościowy plac zabaw oraz ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni. Wartość tego obiektu szacunkowo wycenia się na 100 tys. zł.

„Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej: do 50 proc. wydatków kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. zł; lub do 70 proc. wydatków kwalifikowanych zadania, nie więcej niż 70 tys. zł w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach” – podkreślono w komunikacie.

O dofinansowanie z rządowego programu budowy Otwartych Stref Aktywności będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego i podmioty mające osobowość prawną (stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie mieszkaniowe).

Według zapowiedzi przystąpienie do programu będzie miało uproszczoną procedurę: jedna gmina – jeden wniosek – wiele stref.

Rozpoczęcie naboru wniosków jest planowane od stycznia 2018 roku.

Źródło: PAP

2 KOMENTARZE

  1. To świetnie, że powstają takie programy jak Otwarte Strefy Aktywności. Dzięki tym obiektom będzie coraz więcej możliwości aktywnego spędzania czasu przez mieszkańców. Niewatpliwym atutem programu OSA, jest to że adresowany jest do wszystkich grup wiekowych.
    Firma FitPark jako wiodący producent urządzeń do aktywnej rekreacji w terenie chętnie przygotuje dla Państwa projekt wraz z wizualizacją, pomoże wybrać urządzenia i sporządzić dokumentację.
    http://www.fitpark.pl/otwarte-strefy-aktywnosci-program-osa.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj