Kiedy wybory? PKW: termin wyborów samorządowych może jeszcze ulec zmianie

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński nie wyklucza, że „kodeksowy” termin wyborów samorządowych – 11 listopada 2018 – może ulec zmianie. Dochodzą do nas sygnały, że trwają prace nad zmianami Kodeksu wyborczego – powiedział na konferencji prasowej.

Jak podkreślił przewodniczący PKW, Kodeks wyborczy reguluje termin wyborów samorządowych bardzo restrykcyjnie. Przypada on na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji. W przypadku następnych wyborów samorządowych jest to 11 listopada 2018 r.

„Tutaj nie ma żadnej możliwości zmiany w oparciu o obecny tekst Kodeksu wyborczego. Pan prezydent miał rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu co do ewentualnej możliwości zmiany Kodeksu wyborczego. Na dzień dzisiejszy ten termin pozostaje w mocy, ponieważ Kodeks wyborczy nie został zmieniony” – zaznaczył.

Jak dodał, data przyszłorocznych wyborów „być może” będzie zmieniona. „Dochodzą do nas różnego rodzaju sygnały z mniej lub bardziej wiarygodnych źródeł, że trwają prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym. Jeżeli one nastąpią, to prawdopodobnie nie będą dotyczyły tylko kwestii daty wyborów samorządowych, ale pewnie też różnych innych spraw objętych Kodeksem wyborczym” – powiedział.

Hermeliński przypomniał, że PKW po zakończonych wyborach parlamentarnych przedstawiła propozycje zmian w Kodeksie wyborczym. „Również zastanawiamy się, czy w związku z tzw. kampanią billboardową, nie zasugerować ustawodawcy, żeby tę kwestię jakoś starał się rozważyć przy okazji zmian Kodeksu wyborczego, by do takich dwuznacznych sytuacji nie dopuszczać, tzn. żeby kampania wyborcza nie przekształcała się w tzw. prekampanię, która może mieć jakieś ukryte cechy kampanii, a prowadzona jest przed oficjalnym zarządzeniem wyborów” – dodał.

W maju PKW przyjęła stanowisko, w którym podkreśliła, że z uwagi na przypadającą w 11 listopada 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i związane z nią uroczystości z udziałem władz państwowych i lokalnych, wybory samorządowe nie powinny odbywać się w tym dniu.

Źródło: PAP