Karczewski: druga tura zostanie

„Nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych” – powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Ujawnił jednak, że będzie inna bardzo poważna zmiana: zlikwidowane zostaną jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców.

Karczewski upublicznił te plany w środowym wywiadzie dla radiowej „Jedynki”.
W rozmowie zapewnił, że utrzymana zostanie druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów (wcześniej pojawiały się przecieki, że rząd planuje taką zmianę).

Ujawnił, że PiS chce zlikwidować jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców. „One jednak nie odzwierciedlają poglądów mieszkańców” – ocenił Karczewski. „Nie mówię o partii politycznej, ale czasami jakieś stowarzyszenie, grupa, która organizuje się w wyborach, ma spore poparcie, a nikt nie dostaje się do rady.
Tak bywało, choć czasami jest odwrotnie”.

Podczas wywiadu padło też pytanie o to, czy w wyborach do sejmików wojewódzkich zostanie wprowadzona zasada, że kandydatów będą mogły wystawiać tylko partie polityczne. „To są takie plotki, które chyba specjalnie opozycja serwuje nam w publicznej przestrzeni, żeby wprowadzić zamęt. Nie słyszałem o takiej propozycji” – powiedział marszałek Senatu.

Prowadzone są za to – jak dodał Karczewski – rozmowy w sprawie wprowadzenia dwóch komisji wyborczych. Pierwszej, która będzie pracować tylko podczas głosowania.
I drugiej, która zajmie się jedynie liczeniem głosów.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP