Wolontariusze na szkoleniu w Zboiskach: samoobrona, profilaktyka raka, pierwsza pomoc, zdrowy tryb życia

Przez dwa dni w Ośrodku Rekolekcyjno-Wypoczynkowym „Caritas” Archidiecezji Przemyskiej w Zboiskach 60 wolontariuszy, uczniów szkół średnich i studentów PWSZ oraz studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku brało udział w szkoleniu zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Wolontariatu.

Zajęcia i warsztaty
Zainteresowaniem cieszyły się bardzo praktyczne zajęcia z bezpieczeństwa i samoobrony prowadzone przez przedstawiciela sanockiej Policji aspiranta Łukasza Wójcika. Zajęcia
i warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez wykładowcę PWSZ Krzysztofa Jakubowskiego cieszyły się powodzeniem także ze względu na certyfikat, jaki otrzymywali kursanci. Podczas szkolenia nie mogło zabraknąć zajęć z psychologiem (Agata Wolanin) i wykładu „BHP w wolontariacie” (Aneta Mielnik) czy też wykładu na temat promowania zdrowego i trzeźwego trybu życia (Program FreD Goes Net, Irena Kijanka-Fitkowska). Ciekawy wykład, połączony z prezentacją pt. „Niebezpieczne rośliny inwazyjne” (Barszcz Sosnowskiego), wygłosił Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Sanoku Wojciech Skiba. Założycielka stowarzyszenia „Sanitas” Anna Nowakowska wraz z wolontariuszami i panią psycholog zaprezentowali filmi szkolenie na temat „Nie bójmy się raka”.

Miła atmosfera
Szkolenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, pogoda dopisała, a położenie ośrodka w pięknym miejscu dodało całej imprezie uroku.
Prezes wolontariatu odczytała życzenia dalszych owocnych działań w wolontariacie otrzymane od burmistrza Tadeusza Pióro dla uczestniczących w szkoleniu wolontariuszy. Dyrektor ośrodka ks. Janusz Zajdel przyjął wolontariuszy gościnnie, zapewniając bardzo dobre warunki: smaczne posiłki i ciepłe wygodne pokoje. Prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu w Sanoku pani Czesława Kurasz otrzymała podziękowania za zorganizowanie udanego szkolenia.