Honorowe Obywatelstwo Sanoka dla Janusza Szubera

Uznanie dla poety. Janusz Szuber Honorowym Obywatelem Sanoka

Podczas 43. sesji Rada Miasta Sanoka zdecydowała o nadaniu Januszowi Szuberowi Honorowego Obywatelstwa Sanoka.

 

Janusz Szuber, poeta, sanoczanin z dziada pradziada. Wśród jego przodków m.in. Maurycy Drewiński, dyrektor Szpitala Powszechnego, Teodozja Drewińska, organizatorka i kierowniczka Instytutu Naukowo-Wychowawczego dla dziewcząt powołanego do życia w 1901 roku, Szymon Drewiński, radny miejski.

Janusz Szuber przerwał studia na warszawskiej polonistyce, ponieważ atak choroby skazał go najpierw na długie leczenie szpitalne, potem ostatecznie przykuł do inwalidzkiego wózka.

Wiersze pisał jeszcze na studiach, ale na debiut zdecydował się dopiero w latach 90. i od tamtej pory jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Kolejne tomy poezji ogłasza w prestiżowych wydawnictwach, takich jak „Znak” czy Wydawnictwo Literackie. Jego wiersze zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Wybór wierszy w języku angielskim „They Carry a Promise” wydany w w nowojorskim wydawnictwie Alfreda A. Knopffa był komentowany na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Brazylię. Wcześniej Janusz Szuber opublikował wiersz „Mgła” w piśmie „The New Yorker”, czym potwierdził przynależność do poetyckiej światowej ekstraklasy.

W swoim dorobku poeta ma, oprócz tomów i wyborów wierszy, także prozę poetycką, zatytułowaną „Mojość”, która jest literackim wyrazem przywiązania i podziwu dla tego, co „sanockie” i „tutejsze”. Obszerne fragmenty „Mojości” zostały przetłumaczone na język niemiecki.

msw