11 listopada w szkole w Kostarowcach

11 listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka dlatego w szkole w Kostarowcach był obchodzony bardzo uroczyście. W pierwszej części obchodów uczniowie wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi udali się pod pomnik. Miejsce to w postaci dwóch obelisków i krzyża upamiętnia ważne daty: założenia miejscowości i datę przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

W drugiej części, po powrocie do szkoły z racji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w szkole odbył się koncert i jednocześnie konkurs pieśni i piosenek patriotycznych. Uzdolnieni muzycznie uczniowie mogli wziąć udział w różnych kategoriach – zaprezentować się jako solista, zaśpiewać w duecie lub zagrać wersję instrumentalną znanej pieśni patriotycznej.
W I kategorii, solista w klasach 1-3 wystąpili : Gabrysia Bochnak z piosenką „Rozkwitały pąki białych róż”, Zuzia Janiak z „My, I brygada” i Miłosz Kot z „Wojenko, wojenko”.
W kategorii II- solista w klasach 4-7 Julka Klimkowska odśpiewała „Rozkwitały paki białych róż”, Milena Czeleń zaprezentowała nostalgiczną piosenkę „Deszcz jesienny, deszcz”, Jadzia Witek wykonała piosenkę Jana Pietrzaka „Jest takie miejsce”., zaś Julka Sitek przypomniała pieśń patriotyczno –religijną „Z dawna Polski Tyś królową”. Ada Marczak na żołnierską nutę zaśpiewała „My, I brygada”.

Po przerwie, w której uczniowie klasy 3 recytowali patriotyczne wiersze, w kategorii III – duety zaprezentowali się jako pierwsi Maksymilian Grządziel i Adaś Olearczyk, wykonując „Rotę”. Dwie piękne krakowianki Antonina Blama i Emilia Demkowicz zaśpiewały „Płynie Wisła, płynie” – oczywiście w rytmie krakowiaka , bo jak główna rzeka Polski mogłaby płynąć inaczej? Agatka Kwiatanowska i Julia Wójtowicz wspólnie zaprezentowały piosenkę „Dzień dobry biały ptaku”, a Oliwka Wojdyła i Weronika Krupianik oczarowały wszystkich melodią piosenki Sławy Przybylskiej „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.
Podczas kolejnej przerwy uczniwie klasy 6 przedstawili inscenizację historyczną, będącą sceną walk z czasów I wojny światowej.
W ostatniej kategorii –pieśń patriotyczna w wersji instrumentalnej i na keyboardzie zagrały Ida Brodzicka „Krakowiaka”, a Justynka Jakima „O, mój rozmarynie”. Na flecie Wiktoria Cecuła zaprezentowała „My, I brygada” a duet Gabrysia and Gabrysia czyli Gabrysia Rączka i Gabrysia Niemiec zagrały „Rotę” na flet i organy.