I LO w projekcie: Nasze Wielkie Historie

„Polska – matka szczególna”

9 województw i 15 instytucji z całego kraju, a wśród nich również z Sanoka. Dziesiątki spotkań i rozmów, przewertowanych pamiętników, ksiąg parafialnych i raportów. I wreszcie jedna wystawa, podsumowująca wspólny projekt „Nasze Wielkie Historie”. Już 28 listopada zapraszamy do budynku PROM Kultury Saska Kępa na uroczysty wernisaż!

100-lecie odzyskania niepodległości

W 2018 roku będziemy obchodzić wyjątkową rocznicę – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki wsparciu dotacyjnemu z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 15 instytucji kultury z całego kraju, uczestniczących w tegorocznej edycji projektu „Zaproś nas do siebie”, połączyło siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej ten szczególny moment w historii naszego kraju. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury.
15 instytucji zaangażowało do pomocy najmłodszych mieszkańców swoich miejscowości. Uczniowie uczestniczyli w specjalnych warsztatach historycznych, poświęconych metodologii archiwizowania historii, a następnie rozpoczęli przeprowadzanie serii wywiadów. Zbierali informacje zarówno o zapamiętanych działaczach niepodległościowych, jak i zwykłych obywatelach, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów.

Historie sprzed stu lat

– Ponad 120 młodych ludzi szuka w 15 gminach z całej Polski ciekawych historii sprzed 100 lat. Rozmawiają z najstarszymi mieszkańcami, grzebią w archiwach, przeszukują księgi parafialne, czytają stare gazety – to sprawia, że zaczynają „czytać” historię jak dobrą powieść. I o to właśnie chodzi – aby odkrywać swoją tożsamość, swoją kulturę i swoje dzieje. Aby umieć dbać o to, co było i wyciągać z tego wnioski na przyszłość – podkreśla Agnieszka Zielonka-Mitura, animatorka kultury z Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu i koordynatorka projektu.
– Angażując się w ten projekt, czułam satysfakcję płynącą z pewności, że po wielkich ludziach i wydarzeniach z mojego regionu zostanie ślad. Słuchając przekazów ustnych ludzi, którzy mieli możliwość zetknąć się ze świadkami historii, czułam dumę, że mogę rozesłać w świat słowa ostatniego już pokolenia, bezpośrednio dotkniętego historią okołoniepodległościową – mówi Zuzia Gieras, uczestniczka projektu w Centrum Kultury Dziecka Zgierz.

I LO z Sanoka

Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku również dołączył do grona partnerów projektu, dzięki czemu grupa młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego mogła uczestniczyć w odkrywaniu śladów historii odzyskania niepodległości na naszym terenie. Udało nam się dotrzeć do osób i instytucji, dla których ten temat jest częścią życia – swoimi rodzinnymi wspomnieniami podzieliły się panie Władysława Żytka oraz Stanisława Łazar. Barwną opowieść o Towarzystwie Sportowym Sokół i jego roli w odzyskaniu niepodległości, oraz o znalezionym po latach w skrytce pod schodami sztandarze „Sokoła” wysnuł dla nas pan Bronisław Kielar – prezes reaktywowanego Stowarzyszenia. Działania grupy zbierającej historie w Sanoku wspiera również Starostwo Powiatowe oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka.

Zgromadzone historie, w tym historia ojca pani Władysławy Żytka, walczącego w I Brygadzie Legionów Polskich, stanowią punkt wyjścia dla ogólnopolskiej wystawy, która zostanie zainaugurowana już 28 listopada. Na uroczystym wernisażu pojawią się nie tylko reprezentanci instytucji zaangażowanych w realizację projektu, ale też przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury i Biura Programu Niepodległa. Część wystawy dotyczącą Sanoka zaprezentują uczniowie I LO. Warto zajrzeć do siedziby PROM Kultury Saska Kępa, przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie, w godz. 9.30-12.30! Wstęp wolny.

Wszystkie historie będą dostępne także na stronie internetowej projektu: http://naszewielkiehistorie.pl/