Kanon krajoznawczy województwa podkarpackiego

Niedawno na rynku ukazała się interesująca publikacja sygnowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Z tej okazji, 15 grudnia w sali Gobelinowej przewodnikom sanockiego oddziału PTTK            i sympatykom Podkarpacia zaprezentowany został „Kanon krajoznawczy województwa podkarpackiego”. Redaktorzy publikacji Stanisław Polański, wieloletni prezes PTTK Rzeszów i Andrzej Wesół, kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Rzeszowie zebranym przybliżyli kulisy powstania i zamysł stworzenia kanonu.

Stanisław Polański mówił o pomyśle krajoznawców opublikowania rodzaju informatora krajoznawczego, który nie byłby przewodnikiem, a zbiorem najatrakcyjniejszych miejsc, zabytków, osobliwości przyrody w danym regionie. Redaktor przypomniał historię zwoływanych od 1929 r. Ogólnopolskich Kongresów Krajoznawczych. Tradycja ta po wojnie zaczęła być kontynuowana dopiero w 1970 roku. Do tej pory odbyło się 7 kongresów, podczas jubileuszowego w 2000 r., zaprezentowano książkę „Kanon Krajoznawczy Polski”, zawierający ponad 600 obiektów krajoznawczych. Zgodnie z zamysłem postanowiono wypuścić na rynek kanony, opisujące dane województwa. I tak w 2010 r. ukazały się 2 pierwsze kanony prezentujące województwa warmińsko-mazurskie i wielkopolskie. „Kanon Krajoznawczy Województwa Podkarpackiego” jest siódmym w serii informatorem krajoznawczym. Publikacja współfinansowana ze środków marszałka województwa podkarpackiego, rzeszowski oddział PTTK, Regionalną Pracownię Krajoznawczą PTTK i rzeszowskie Biuro Podróży PTTK. W kanonie, w którym podziału dokonano na powiaty województwa podkarpackiego, opisanych jest prawie 200 miejscowości i około 300 ciekawych miejsc opatrzonych 360 fotografiami.

Redaktor Andrzej Wesół przedstawił szczegóły doboru charakterystycznych elementów regionu i sposób korzystania z kanonu. – Wszystkie informacje dotyczą miejsc w danym powiecie, miejscowości, są wybrane pod kątem tego, co powinien zobaczyć turysta. Miejsca charakteryzujące dany region, dla przykładu w Sanoku będzie to skansen, Muzeum Historyczne z galerią Zdzisława Beksińskiego na czele, cerkiew greckokatolicka Św. Trójcy, obecnie prawosławna, zespół klasztoru Franciszkanów – mówił podczas spotkania redaktor Andrzej Wesół.

Prace nad kanonem województwa podkarpackiego rozpoczęto już w 2012 roku. Książką jest dziełem blisko 80 autorów tekstów i zdjęć, którzy nad publikacją pracowali społecznie. Jak zaznaczali redaktorzy, kanon cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko przewodników i sympatyków PTTK, ale osób prywatnych i reprezentujących szkoły, urzędy, instytucje publiczne.
Na zakończenie organizatorzy przewidzieli niespodziankę dla gości. Spośród zebranych rozlosowano pięć egzemplarzy „Kanonu krajoznawczego województwa podkarpackiego”.

Tomek Majdosz