Kanon krajoznawczy województwa podkarpackiego

Niedawno na rynku ukazała się interesująca publikacja sygnowana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Z tej okazji, 15 grudnia w sali Gobelinowej przewodnikom sanockiego oddziału PTTK            i sympatykom Podkarpacia zaprezentowany został „Kanon krajoznawczy województwa podkarpackiego”. Redaktorzy publikacji Stanisław Polański, wieloletni prezes PTTK Rzeszów i Andrzej Wesół, kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Rzeszowie zebranym przybliżyli kulisy powstania i zamysł stworzenia kanonu.

Stanisław Polański mówił o pomyśle krajoznawców opublikowania rodzaju informatora krajoznawczego, który nie byłby przewodnikiem, a zbiorem najatrakcyjniejszych miejsc, zabytków, osobliwości przyrody w danym regionie. Redaktor przypomniał historię zwoływanych od 1929 r. Ogólnopolskich Kongresów Krajoznawczych. Tradycja ta po wojnie zaczęła być kontynuowana dopiero w 1970 roku. Do tej pory odbyło się 7 kongresów, podczas jubileuszowego w 2000 r., zaprezentowano książkę „Kanon Krajoznawczy Polski”, zawierający ponad 600 obiektów krajoznawczych. Zgodnie z zamysłem postanowiono wypuścić na rynek kanony, opisujące dane województwa. I tak w 2010 r. ukazały się 2 pierwsze kanony prezentujące województwa warmińsko-mazurskie i wielkopolskie. „Kanon Krajoznawczy Województwa Podkarpackiego” jest siódmym w serii informatorem krajoznawczym. Publikacja współfinansowana ze środków marszałka województwa podkarpackiego, rzeszowski oddział PTTK, Regionalną Pracownię Krajoznawczą PTTK i rzeszowskie Biuro Podróży PTTK. W kanonie, w którym podziału dokonano na powiaty województwa podkarpackiego, opisanych jest prawie 200 miejscowości i około 300 ciekawych miejsc opatrzonych 360 fotografiami.

Redaktor Andrzej Wesół przedstawił szczegóły doboru charakterystycznych elementów regionu i sposób korzystania z kanonu. – Wszystkie informacje dotyczą miejsc w danym powiecie, miejscowości, są wybrane pod kątem tego, co powinien zobaczyć turysta. Miejsca charakteryzujące dany region, dla przykładu w Sanoku będzie to skansen, Muzeum Historyczne z galerią Zdzisława Beksińskiego na czele, cerkiew greckokatolicka Św. Trójcy, obecnie prawosławna, zespół klasztoru Franciszkanów – mówił podczas spotkania redaktor Andrzej Wesół.

Prace nad kanonem województwa podkarpackiego rozpoczęto już w 2012 roku. Książką jest dziełem blisko 80 autorów tekstów i zdjęć, którzy nad publikacją pracowali społecznie. Jak zaznaczali redaktorzy, kanon cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko przewodników i sympatyków PTTK, ale osób prywatnych i reprezentujących szkoły, urzędy, instytucje publiczne.
Na zakończenie organizatorzy przewidzieli niespodziankę dla gości. Spośród zebranych rozlosowano pięć egzemplarzy „Kanonu krajoznawczego województwa podkarpackiego”.

Tomek Majdosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj