90 lat temu urodził się Marian Kruczek

90 lat temu, 27 grudnia 1927 r., w Płowcach urodził się Marian Kruczek: wybitny artysta, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego prace można dziś zobaczyć m.in. w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Urodził się w Płowcach, naukę rozpoczął w Sanoku, by potem kontynuować ją w Krakowie, najpierw w liceum plastycznym, następnie w Akademii Sztuk Pięknych. Z Krakowem związał swoje twórcze i osobiste życie, ale o Sanoku nie zapominał: miał tutaj przyjaciół, spotykał się z nimi, był częstym gościem w Muzeum Historycznym. W mieszkaniu Romualda Biskupskiego, historyka sztuki i pracownika muzeum, namalował na ścianie fresk…
Marian Kruczek to w sztuce zjawisko oryginalne, olśniewające konceptem i urzekające prostotą. Patrzymy na prace Kruczka i zachłystujemy się oczywistością – tego nie można było zrobić inaczej, te wszystkie dziwne, baśniowe cechy tkwią od zawsze w tym przedmiocie, a twórca precyzyjnie wydobywa je i nadaje im wyraz.
Metalowe odpady, „szpeje” to tworzywo, z którego Marian Kruczek wyczarowywał zachwycające do dziś cudeńka, nie do podrobienia. Szczęśliwie wiele z nich możemy oglądać, odwiedzając galerię Mariana Kruczka w Muzeum Historycznym w Sanoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj