Pamiętać o pisarzu. 100-lecie urodzin Kalmana Segala

Zapowiadane od prawie roku spotkanie, upamiętniające 100-lecie urodzin Kalmana Segala odbyło się 29 grudnia w Sali Gobelinowej. O twórczości pisarza, związanego biografią z przedwojennym Sanokiem mówili dr hab. Magdalena Ruta z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Tomasz Chomiszczak (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), o żydowskiej społeczności miasta i śladach, jakie po niej pozostały opowiadał Arkadiusz Komski. Spotkanie prowadziła Joanna Sarnecka. Fragmenty prozy Kalmana Segala czytał Andrzej Ferenc.

Był tort, udekorowany jak na urodziny, były akcenty szabasowe, jedzenie chałki, wspólne śpiewanie.
Dzięki temu, że ukonstytuowała się grupa, skupiona na popularyzowaniu twórczości Kalmana Segala, do rąk czytelników trafiły dwie książki: „Opowiadania z zabitego miasteczka” (wyd. Austeria) i „Śmierć archiwariusza” (wyd. Oficynka). Można je było kupić po spotkaniu na zamku.
W styczniu w Sanoku zostanie zaprezentowane trzecie wydawnictwo: nieznane, dotąd  niepublikowane opowiadanie Kalmana Segala, przygotowane do druku przez Tomasza Chomiszczaka. Wydawcą trzeciej książki jest Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, jej prezentacja odbędzie się w BWA 27 stycznia.

„Jakiś czas temu przeczytałem >>Śmierć archiwariusza<<. I zrozumiałem, jakiego – zawsze skłonna do rozrzutności – literatura polska miała w swych szeregach majstra. Dziś jego książek nie uświadczysz nawet w internecie, a to niestety oznacza nieobecność najgłębszą – najwyższa pora przywrócić tej twórczości należne jej, wysokie miejsce” – czytamy blurb, który na okładkę reedytowanej „Śmierci archiwariusza” napisał Jerzy Pilch.

msw