Bezpieczeństwo w sieci

Do czego służy zielona kłódka?

Kolor zielony to nie tylko kolor firmowy „Tygodnika Sanockiego”, zielony kolor to symbol bezpieczeństwa, przyzwolenia i spokoju. Nic dziwnego, że bezpieczne strony internetowe oznaczane są właśnie zieloną kłódką. I my, jako pierwszy w Sanoku portal informacyjny, zapewniamy bezpieczeństwo swoim Czytelnikom protokołem SSL.

Co oznaczają kłódki?

Czasem spotykamy się z informacją, że strona nie jest bezpieczna i chęć wejścia na stronę musimy potwierdzić. Zielona kłódka oznacza, że połączenie z daną stroną jest bezpieczne, strona jest bowiem wyposażona w sprawdzony i ważny certyfikat. Jeśli dodatkowo, obok zielonej kłódki, pojawi się element https, oznacza to, że strona jest szyfrowana.

Tego typu oznaczenia powinny pojawić się na stronach, które wymagają podania tzw. danych wrażliwych, czyli loginu i hasła dostępu. Przykładem mogą być bankowość internetowa czy usługa Dysk Google.

 

Żółty symbol wykrzyknika: oznacza, że dana strona nie udostępniła certyfikatu przeglądarce. Najczęściej dzieje się tak w przypadku stron zawierających element http, które nie korzystają z certyfikatów SSL.

W przypadku stron, na których nie ma konieczności podawania loginu czy hasła, jest to bezpieczne rozwiązanie. Jeśli jednak żółty symbol wyświetla się na stronie, na której należy wprowadzić jakiekolwiek dane, trzeba zastanowić się dwa razy, zanim podejmiemy taki krok!

Czerwona kłódka ze znakiem krzyżyka: informuje o błędach wykrytych w certyfikacie strony. W przypadku takiego komunikatu należy zachować szczególną ostrożność i nie wprowadzać żadnych danych. Najprawdopodobniej bowiem ktoś podszywa się pod daną witrynę, aby przechwycić cenne dla niego informacje.

Klikając w symbol kłódki w przeglądarce Google, zyskujemy dostęp do dodatkowych informacji na temat odwiedzanej witryny. Jeśli klikniemy w zakładkę „Połączenie”, oprócz symboli, które omówiliśmy powyżej, może pojawić się również ikona kłódki na szarym tle z żółtym trójkątem. Jej wyświetlenie oznacza, że na stronie znajdują się niezaszyfrowane elementy, które mogą stanowić zagrożenie, jeśli zechcemy wpisać jakiekolwiek dane. Należy więc zachować czujność.

Poza informacjami o poziomie bezpieczeństwa, w zakładce „Połączenia” znajduje się również informacja o tym, czy i kiedy dana strona była przez nas odwiedzana.

Certyfikaty SSL są narzędziem zapewniającym ochronę witryn internetowych, a także gwarantem zachowania poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Pełne bezpieczeństwo jest efektem zastosowania szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami. Certyfikaty SSL rejestrowane są na określoną nazwę domeny, zawierają informacje o właścicielu domeny, jego adresie itp. Dane te są zabezpieczone kryptograficznie i nie można ich samodzielnie zmienić. Certyfikaty są płatne, ale dają gwarancję odwiedzającym, że strona jest bezpieczna.

Taki certyfikat posiada również portal https://tygodniksanocki.pl – odwiedzający witrynę widzą symbol zielonej kłódki.
ew