Pożegnanie ze starym dworcem

9 stycznia w samo południe miasto przekazało plac budowy, czyli stary dworzec, firmie BIPV SYSTEM Spółka z o. o. z Rzeszowa, która wygrała przetarg i do końca października 2018 roku wybuduje nowy dworzec. Inwestycja będzie realizowana w ramach MOF-u.
„Tu na razie jest ściernisko” – przychodzi na myśl, kiedy obiektyw aparatu próbuje wyłowić z przestrzeni starego dworca jakikolwiek przedmiot, który nie byłby zdegradowany. Trzeba powiedzieć szczerze, że stary dworzec straszy, a sądząc z rozmaitych „kwiatków”, pozostawionych przez jego obecnych użytkowników – przestrzeń degraduje się nie na żarty i ostatni dzwonek, by uczynić ją ładną, użyteczną i niestraszną dla mieszkańców.
Stare obiekty zostaną poddane utylizacji. Jedynym elementem, który zostanie zachowany, jest szafa elektryczna…

– Dziś został przekazany plac pod budowę dworca multimodalnego; myślę, że lepszego miejsca dla dworca w Sanoku nie ma. Ludzie przyzwyczaili się do dworca w tej lokalizacji, tym bardziej teraz, kiedy rozpoczyna się remont ulicy Lipińskiego. Wszystko trwało dość długo, dlatego że projekty, które w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego mogły być wykonywane, zostały ogłoszone w 2017 roku. Podczas pierwszego przetargu okazało się, że kwota jest dużo wyższa, niż cena kosztorysowa. Unieważniłem przetarg, sądząc że w kolejnym możemy uzyskać niższą cenę, ale okazało się, że kwoty w obu przetargach są porównywalne. Wygrała firma, która nie utrzymała zamówienia, dlatego że jedna z firm zgłosiła do Krajowej Izby Odwoławczej protest, który został przez KIO uznany, w związku z tym musiał minąć określony procedurami czas i dopiero na początku stycznia podpisaliśmy umowę, a dzisiaj przekazaliśmy plac pod budowę nowego dworca. Oświadczam, że nigdy nawet nie pomyślałem, że nowy dworzec nie powstanie. Nie będzie żadnej modernizacji starego obiektu, tylko budowa nowego, z trzema windami, z miejscami do wypoczynku dla podróżnych. Wszyscy przewoźnicy będą mieć wreszcie stałe miejsce: busy, autobusy tutaj będą realizować kursy docelowe i przelotowe. Cieszę się z tego bardzo. Wszystko musi zostać zrealizowane do końca października 2018 roku, łącznie z zakupami 11 niskoemisyjnych autobusów dla SPGK, które zamówiliśmy w Autosanie. Cóż: dzieje się w Sanoku, dzieje! – mówi zadowolony burmistrz Tadeusz Pióro.

Tymczasem przy wejściu na kładkę, która z dworca autobusowego prowadzi nad torami do dworca kolejowego pojawiła się tablica informująca, że przejścia nie ma. Jak widać na zdjęciach – niewiele wynika z takiego ostrzeżenia. W związku z tym informujemy i przestrzegamy: po przekazaniu terenu, więc od dziś, przejścia przez kładkę naprawdę nie będzie i spacer z Lipińskiego na Dworcową trzeba sobie zaplanować okrężną drogą.
msw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj