Promocja książki Kalmana Segala – „Błękitna Kawiarnia”

Nieznana błękitna kawiarnia

Urodziny Kalmana Segala, o czym już pisaliśmy, świętowane były hucznie na sanockim zamku, w Sali Gobelinowej 29 grudnia. Wielu uczestników tamtego spotkania kupiło wtedy książki: reedytowane „Opowiadania z zabitego miasteczka” i najsłynniejszą powieść Segala, niesłusznie zapomnianą – „Śmierć archiwariusza”. Właśnie ukazała się „Błękitna kawiarnia”, którą będzie można poznać i kupić 27 stycznia w BWA.

„Opowiadania z zabitego miasteczka” i „Śmierć archiwariusza” od dawna stanową ważne pozycje w bibliografii urodzonego w Sanoku pisarza. „Błękitna kawiarnia” to coś zupełnie nowego: tekst nigdy wcześniej niepublikowany, chociaż Kalman Segal napisał go w 1967 roku.
O tym, w jaki sposób doszło do odnalezienia zapomnianego czy zagubionego opowiadania, co ma z tym wspólnego córka Mariana Pankowskiego, a co Tomasz Chomiszczak – o tym można przeczytać w posłowiu do „Błękitnej kawiarni”. Nie będziemy zdradzać wszystkiego przed oficjalną premierą książki – tę zapowiada wydawca, Miejska Biblioteka Publiczna, 27 stycznia w BWA. Członkowie grupy teatralnej Sławomira Woźniaka będą czytali prozę Segala w zaaranżowanej na tę okoliczność błękitnej, scenicznej kawiarni; przygotowują się do tego od kilku tygodni.
Książkę mamy w redakcji i możemy powiedzieć jedno: została wydana bardzo starannie i ma interesującą oprawę graficzną. Okładkę zaprojektował Bartosz Rejmak. Odnaleziony tekst opracował i posłowiem opatrzył Tomasz Chomiszczak. Podstawą wydania był autorski maszynopis, zdeponowany w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
27 stycznia, BWA i Miejska Biblioteka Publiczna– już dziś zapraszają na spotkanie z twórczością Kalmana Segala i promocję nowej książki, zaplanowanej dla uczczenia setnych urodzin autora, dla którego Sanok przez lata był przestrzenią dla literackiej wyobraźni najważniejszą.

Prowadzenie – Tomasz Chomiszczak
Oprawa muzyczna – Łukasz Sabat
Fragmenty książki czytają aktorzy teatru BWA

BWA Rynek 14
27.01 (sobota)
godz. 17:30
wstęp wolny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj