Jeszcze 3 miesiące prawa jazdy według starych przepisów

Prawo jazdy 2018: przyszłych kierowców czekają spore zmiany.

Jakie zmiany czekają świeżo upieczonych kierowców w 2018 roku?
Prawo jazdy 2018 r. – nowe obowiązki i obostrzenia dla młodych kierowców
Osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r., będą objęte znowelizowanymi przepisami. Jakie zmiany czekają kierówców?
1. 2 lata ograniczeń w „okresie próbnym”
2. Obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne
3. Obowiązkowy zielony listek przez 8 miesięcy i dodatkowe limity prędkości
4. Zakaz podejmowania pracy jako zawodowy kierowca przez 8 miesięcy
5. Możliwe przedłużenie okresu próbnego decyzją starosty
6. Dwuletni okres próbny dla piratów drogowych

1. Dwuletni okres próbny i szkolenia
Pierwsza zmiana to okres próbny, który ma trwać dwa lata i będzie dotyczył wszystkich kierowców, którzy dostaną po raz pierwszy prawo jazdy kat. B. Czas jego obowiązywania będzie liczył się od dnia, w którym kierowca odbierze dokument prawa jazdy. Między czwartym, a ósmym miesiącem od odebrania dokumentu, młodzi kierowcy będą musieli przejść dodatkowy kurs doszkalający z bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktyczne szkolenie dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym.
Ustawa o kierujących pojazdem – art. 91 ustęp 1

2. Kursy doszkalające w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego będą prowadziły wojewódzkie ośrodki szkolenia kierowców i trzeba je będzie zaliczyć między 4. a 8. miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy. Forma: 2 godziny zajęć teoretycznych. Obejmą one w szczególności przedstawienie czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyki wypadków drogowych, psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.Praktyczne szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym będą prowadziły ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Forma: 1 godzina ćwiczeń praktycznych kierowcy ze wskazaniem na niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej i niedostosowanej do warunków ruchu prędkości.
Zarówno udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny. Wysokość opłaty za kurs wyniesie 100 zł., zaś za szkolenie 200 zł.
Ustawa o kierujących pojazdem art. 91 ust. 2 pkt 1, 2; art. 93, 94, 95

3. Obowiązkowy zielony listek przez 8 miesięcy i dodatkowe limity
Młodzi kierowcy w trakcie okresu próbnego, niezależnie od tego czy będą poruszać się własnym samochodem czy cudzym, są zobowiązani do oznaczenia pojazdu z tyłu i z przodu nakleją z „zielonym listkiem”. Na młodych kierowców nałożone zostaną również dodatkowe ograniczenia prędkości – w terenie zabudowanym do 50 km/h, poza nim do 80 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych do 100 km/h.
Ustawa o kierujących pojazdem – art. 91 ust. 2 pkt 3
Ustawa o kierujących pojazdem – art. 91 ust. 3 pkt 1

4. Zakaz podejmowania pracy jako zawodowy kierowca, przez 8 miesięcy
Pierwsze osiem miesięcy posiadania prawa jazdy wiąże się również z kolejnym ograniczeniem, jakim jest zakaz pracy w charakterze kierowcy. Młody kierowca nie będzie mógł np. być kurierem czy rozwozić pizzy.
Ustawa o kierujących pojazdem – art. 91 ust. 3 pkt 3

5. Możliwe przedłużenie okresu próbnego decyzją starosty
Kierowcy, którzy nie przetrwają tych dwóch lat bez błędów i popełnią chociaż dwa wykroczenia (potwierdzone mandatem karnym) muszą liczyć się z tym, że okres próbny zostanie wydłużony o następne dwadzieścia cztery miesiące, dostaną skierowanie na kolejne szkolenia reedukacyjne.
Ustawa o kierujących pojazdem – art. 92 całość

6. Dwuletni okres próbny dla piratów drogowych
Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał również piratów drogowych. Tym, którym cofnięto uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku ponownego przekroczenia liczby 24 punktów, za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny.

Nieznane są jeszcze szczegóły, ale prawdopodobnie kurs reedukacyjny ma trwać około 4 dni i będzie kosztował ok. 500 zł. Jeśli jednak w ciągu 5 lat od zakończenia kursu kierowca znów przekroczy 24 punkty karne, będzie musiał ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy.

Nowe obostrzenia i obowiązki wejdą w życie z dniem 4 czerwca 2018 r. Młodzi kierowcy zmuszeni będą do dodatkowych opłat w wysokości 300 zł za obowiązkowy kurs teoretyczny doszkalający oraz obowiązkowe szkolenie praktyczne.

Dziennik Ustaw KLIK

2 KOMENTARZE

  1. Może kupić żonie ładny niewielki samochodzik, taki – „twarzowy”? Jeśli nie poskutkuje, to trzeba będzie żonę wozić, trudno i darmo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj